Partnerzy serwisu:

W Sieradzu można podziwiać zabytkowy pług wirnikowy

inf . pras. 01.12.2018

arrow
arrow
W Sieradzu można podziwiać zabytkowy pług wirnikowy
fot. GDDKiA Łódź
W Sieradzu można podziwiać zabytkowy pług wirnikowy
W Sieradzu można podziwiać zabytkowy pług wirnikowy
Przed siedzibą Rejonu GDDKiA w Sieradzu stanął odrestaurowany 50-letni pług wirnikowy. Maszyna wyprodukowana w 1968 roku całe swoje techniczne życie służyła na drogach regionu sieradzkiego. Walczyła ze skutkami najcięższych zim, jakie w tamtych latach nie należały do rzadkości.
Pług wirnikowy był w stanie przebijać się przez kilkumetrowe zaspy śnieżne. Najstarsi pracownicy zgodnie uważają, że współczesne odpowiedniki nie byłyby w stanie wykonywać takich zadań.

Konstrukcja pojazdu powstała w latach 50. ubiegłego wieku. Za podstawę posłużyła wojskowa ciężarówka ZIŁ 157 z napędem na wszystkie koła (6x6).

Z samochodu usunięto oryginalny benzynowy silnik dolnozaworowy, w jego miejsce zainstalowano specjalnie opracowaną skrzynię rozdzielczą, która przenosi napęd zarówno na koła samochodu, jak i porusza wirnik odśnieżający.

Jednostkę napędową poruszającą całość - potężny 6 cylindrowy silnik diesla o pojemności blisko 20 litrów, zadaptowano z czołgu pływającego PT-76 i zamontowano w miejscu skrzyni ładunkowej.

Tak powstał prosty, niezawody, skuteczny i wyjątkowo trwały pojazd do walki z zaspami, mimo że od operatora wymagał dużego wysiłku fizycznego (pierwsze egzemplarze nie miały np. wspomagania układu kierowniczego). O jego niezawodności świadczy fakt, że na miejsce ekspozycji wjechał o własnych siłach, choć nie przechodził generalnego remontu, a jedynie zewnętrzną kosmetykę! Teraz będzie swoistą wizytówką Rejonu sieradzkiego i punktem orientacyjnym w terenie.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony