Partnerzy serwisu:

Warmia i Mazury: Jest dofinansowanie na strategiczny projekt drogowy

Inf. pras. 21.03.2018

Warmia i Mazury: Jest dofinansowanie na strategiczny projekt drogowy
fot. Kondzio1990, commons.wikimedia.org, GNU FDL (2)
Podczas II posiedzenia Wspólnego Komitetu Monitorującego (WKM) Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020, które odbyło się pod koniec ubiegłego tygodnia w Białymstoku wybrano tzw. Duże Projekty Infrastrukturalne - LIP. Wśród pięciu projektów ubiegających się o dofinansowanie do 90 proc. kosztów były aż dwa z partnerem wiodącym z województwa warmińsko-mazurskiego.
To „Budowa nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 512 wraz z budową przeprawy mostowej na rzece Łynie w miejscowości Bartoszyce” w partnerstwie Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie z Administracją Miasta Gusiew z obwodu kaliningradzkiego oraz „Poprawa jakości wód Morza Bałtyckiego, w tym transgranicznych lagun: Zalewu Wiślanego/Kaliningradzkiego i Kurońskiego” w partnerstwie Gminy Tolkmicko z Administracją Gminy Zelenogradsk, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu oraz Rosyjskiej Akademii Nauki (Atlantycki Oddział Instytutu Oceanologii Shirshova). Pozostałe projekty obejmowały partnerów wiodących z obwodu kaliningradzkiego oraz województwa pomorskiego.

W wyniku negocjacji z udziałem przedstawicieli województwa warmińsko-mazurskiego WKM przyznał dofinansowanie trzem projektom, które poza ich wartością dodaną dla rozwoju pogranicza były również najbardziej dojrzałe pod względem przygotowania do realizacji. Dofinansowanie uzyskały trzy projekty: „Budowa nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 512 wraz z budową przeprawy mostowej na rzece Łynie w miejscowości Bartoszyce” (wartość projektu ponad 8 mln euro, w tym dofinansowanie dla Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie ponad 5,2 mln euro); „Rozwój potencjału turystyki rekreacyjnej i turystyki wodnej w miastach Svetly i Malbork” (wartość projektu ponad 5 mln euro) oraz „Transgraniczne trasy rowerowe dla zrównoważonego rozwoju i zachowania dziedzictwa kulturowego” (wartość projektu 4,5 mln euro, w tym dofinansowanie Województwa Warmińsko-Mazurskiego 32 tys. euro).

Projekt dotyczący budowy nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 512 w Bartoszycach uzyskał najwyższe przyznane dofinansowanie w stawce projektów oraz uzyskał największą kwotę wsparcia dla partnera polskiego. Ma on niezwykle istotne znaczenie dla usprawnienia ruchu w obrębie miasta Bartoszyce i obszaru pogranicza polsko-rosyjskiego w kierunku przejścia granicznego w Bezledach.

- W polsko-rosyjskim obszarze transgranicznym szczególnie odczuwalne dla obu stron są skutki słabego skomunikowania oraz niewystarczająca ilość połączeń drogowych odpowiedniej jakości – mówi marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. - Utrudnia to kontakty transgraniczne, zakłóca ruch tranzytowy i generuje negatywne skutki dla środowiska. Realizacja projektu pozwoli na poprawę dostępności transportowej.

Dofinansowanie w kwocie ponad 20 mln złotych pozwoli na rozwiązanie wielu problemów komunikacyjnych w obrębie miasta Bartoszyce i obszaru pogranicza i jest wynikiem wieloletnich starań samorządu województwa o dofinansowanie projektu ze środków programu współpracy transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony