Partner serwisu

Warszawa straci na Polskim Ładzie 1,7 mld zł rocznie. Na co nie starczy?

Redakcja/inf. pras. 09.09.2021

Warszawa straci na Polskim Ładzie 1,7 mld zł rocznie. Na co nie starczy?
fot. UM Warszawa
Szykowany przez rząd Polski Ład spowoduje straty w budżecie Warszawy w kwocie 1,7 mld zł rocznie – poinformował stołeczny urząd miasta. To ponad tysiąc złotych na jednego mieszkańca. Konieczne oszczędności najprawdopodobniej dotkną także m.in. komunikację publiczną, czy remonty nawierzchni ulic – przestrzega warszawski ratusz.
O możliwych katastrofalnych skutkach Polskiego Ładu dla samorządowych budżetów włodarze największych miast przestrzegali od dawna. W sumie, jak policzyli wszystkie samorządy łącznie – w przypadku przyjęcia programu w obecnym kształcie – tylko w jednym roku stracą 15,4 mld zł.

Miejskie programy szczepień, monitoring ulic, dopłaty do pensji nauczycieli, zajęcia dodatkowe dla uczniów, działalność świetlic w szkołach, remonty nawierzchni ulic oraz chodników, dofinansowanie klubów sportowych, budowa nowych mieszkań komunalnych, wsparcie dla osób niepełnosprawnych oraz seniorów, a także szereg inwestycji w nowe szkoły czy żłobki – kontynuacja tych działań Warszawy może okazać się niemożliwa po wprowadzeniu – jak napisano w komunikacie – „Polskiego rozkładu”.

Bez cięć się nie obędzie. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zadecydował o powołaniu specjalnego zespołu, który analizuje skutki programu dla stolicy i przygotowuje miasto do redukcji wydatków.

– Polski Ład to coroczne pozbawienie warszawiaków 1,7 mld zł z ich budżetu samorządowego. To ponad 1 tys. zł mniej na mieszkańca stolicy każdego roku – stwierdza Rafał Trzaskowski. – Dlatego poleciłem wiceprezydentom i dyrektorom pilną analizę wydatków w nadzorowanych przez nich obszarach, według wytycznych skarbnika miasta, byśmy wiedzieli konkretnie, czego nie będzie, kiedy ten rządowy zamach na samorząd się dokona – mówi prezydent.

Ile stracą

Jak wskazano w komunikacie, z projektów ustaw składających się na Polski Ład wynika, że ubytek dochodów jednostek samorządu terytorialnego w całym kraju tylko w 2022 roku wyniesie 15,4 mld zł, natomiast w ciągu dekady stracą one 145 mld zł. Nie ma przy tym rozwiązania, które zrekompensowałoby straty. Jedyna propozycja to jednorazowe przekazanie w 2021 r. kwoty 8 mld zł do podziału między wszystkie samorządy. To jednak spowoduje jedynie zmniejszenie planowanej utraty dochodów samorządów w okresie 10 lat spowodowanej zmianami podatkowymi programu Polski Ład z 145 mld zł do 137 mld zł.

Przy uwzględnieniu kwoty oferowanej przez rząd, stolica będzie miała ponad 15 mld zł mniejsze wpływy do budżetu w latach 2022-2031 - wyliczono.

Tabela. Zestawienie skutków finansowych dla m.st. Warszawy wynikających z projektów ustaw dotyczących Polskiego Ładu oraz wsparcia JST w związku z Polskim Ładem w latach 2022-2031 (w mln zł)

Do tego „Janosikowe”

Mechanizm, jaki stoi za zmianami proponowanymi w ramach Polskiego Ładu ma na celu ratowanie budżetu państwa kosztem samorządów, przy czym najmocniej uderzy w te największe – czytamy w komunikacie. Tymczasem Warszawa i inne duże miasta w Polsce z tytułu wyższych dochodów podatkowych na 1 mieszkańca już dokonują wpłat do budżetu państwa na rzecz mniejszych samorządów w postaci tzw. Janosikowego. Tylko w 2021 roku mieszkańcy stolicy przeznaczą na ten cel 1 mld 294 mln zł.

Dodatkowo finanse miasta dotknięte są przez pandemię, wskutek której m.in. drastycznie spadły wpływy ze sprzedaży biletów komunikacji miejskiej oraz najmu lokali użytkowych. Do tego dochodzi „galopująca drożyzna”. – Polski Ład, „Janosikowe” oraz rekordowa inflacja to dewastujące trio, zafundowane nam przez rząd, które będzie nas wszystkich bardzo drogo kosztowało – podsumowuje Rafał Trzaskowski.


PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony