Partnerzy serwisu:

Warszawa. Wymiana zabytkowej balustrady nad trasą W-Z

mr 20.07.2020

Warszawa. Wymiana zabytkowej balustrady nad trasą W-Z
fot. ZDM Warszawa
Zabytkowa konstrukcja wykonana z piaskowca uległa uszkodzeniu w czerwcu zeszłego roku. Koniecznie będzie wykonanie dodatkowych prac w celu jej wzmocnienia przed odbudową.
Do pęknięcia doszło najprawdopodobniej w wyniku silnego uderzenia. Teren został niezwłocznie zabezpieczony. Zarząd Dróg Miejskich zwrócił się też do ekspertów z Politechniki Warszawskiej o zbadanie stanu balustrady. Okazało się, że konstrukcja jest mocno naruszona. W porozumieniu z konserwatorem zabytków rozebrano uszkodzony fragment.

Prace nad odtworzeniem balustrady właśnie się rozpoczęły. Oprócz naprawy samej balustrady rozebrana zostanie część placu w celu wykonania pod nim płyty żelbetowej. Płyta będzie opierała się naporowi gruntu, co ma dodatkowo chronić balustradę przed ewentualnymi kolejnymi uszkodzeniami.

Rozszerzony zakres prac spowodował konieczność opracowania szczegółowego projektu, który musiał być zatwierdzony przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Z tego powodu od momentu uszkodzenia do rozpoczęcia naprawy minęło więcej czasu, niż pierwotnie zakładano. Odtwarzanie balustrady potrwa do końca listopada. Prace toczą się według ścisłych wytycznych konserwatorskich. W miarę możliwości do odbudowy zostaną użyte elementy zdemontowane wcześniej z oryginalnej konstrukcji.

Odbudowa nie powoduje żadnych dodatkowych utrudnień w ruchu pieszych lub pojazdów. Do czasu zakończenia prac, tak jak dotychczas, nieczynne są kamienne schody prowadzące na plac Zamkowy zlokalizowane po północnej stronie trasy WZ u podnóża Zamku Królewskiego.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony