Partnerzy serwisu:

Warszawa: ZDM podsumowuje remonty dróg w 2017 roku

inf. prasowa 19.12.2017

arrow
arrow
Warszawa: ZDM podsumowuje remonty dróg w 2017 roku
fot. ZDM Warszawa
Warszawa: ZDM podsumowuje remonty dróg w 2017 roku
Warszawa: ZDM podsumowuje remonty dróg w 2017 roku
Warszawa: ZDM podsumowuje remonty dróg w 2017 roku
Warszawa: ZDM podsumowuje remonty dróg w 2017 roku
Warszawa: ZDM podsumowuje remonty dróg w 2017 roku
Warszawa: ZDM podsumowuje remonty dróg w 2017 roku
W 2017 roku warszawscy drogowcy zrobili kilkadziesiąt kilometrów wygodnych i estetycznych chodników, utwardzili kilkadziesiąt dróg gruntowych a nowy asfalt ułożyli na ponad 30 kilometrach jezdni. W przyszłym roku zaplanowano jeszcze więcej prac.
Sezon budowlany już się kończy – trwający remont ul. Gniewkowskiej to ostatnie prace związane z układaniem nawierzchni z mas bitumicznych czyli asfaltu. Niedawno informowaliśmy o tegorocznych pracach Zarządu Dróg Miejskich związanych z poprawą bezpieczeństwa na drogach: wyznaczaniu nowych przejść dla pieszych, uspokojeniu ruchu, ponad 300 doświetlonych przejściach, budowie azyli, aktywnych przejść i sygnalizacji świetlnych. Pora na podsumowanie tegorocznych remontów chodników i nawierzchni jezdni.

Rekordowe remonty chodników

Ten rok był rekordowy jeśli chodzi o remonty chodników. Nowe płyty chodnikowe brukarze ułożyli na blisko 30 ulicach. Powierzchnia wyremontowanych chodników to 82 tys. m kw., to ok. 25 km nowych trotuarów – blisko trzykrotnie więcej niż rok wcześniej! Łączny koszt tych prac to 13 mln zł.

Chodniki są układane z płyt betonowych 50x50 cm – w Warszawie nie używa się już niewygodnej i nieestetycznej kostki betonowej. Standardem jest remontowanie chodników równocześnie z remontem nawierzchni jezdni i budową dróg dla rowerów. Po takim remoncie piesi mogą chodzić po wygodnym i estetycznym chodniku, rowerzyści jeździć asfaltową drogą rowerową a kierowcy mają dla siebie równą jezdnię z nowym oznakowaniem. Każdy z użytkowników drogi korzysta więc z efektów remontu.

Ekipy ZDM wyremontowały również kilkadziesiąt przystanków autobusowych. Tu także obowiązuje określony standard – betonowe płyty platformy przystankowej, pasy prowadzące i płyty ostrzegawcze przy krawędzi dla osób z niepełnosprawnościami, profilowane krawężniki peronowe dzięki którym niskopodłogowy autobus może podjechać blisko do krawędzi peronu.

Frezowania i gruntówki

Weekendowe remonty nawierzchni jezdni to od lat wizytówka ZDM. W ciągu 54 godzin starą, spękaną nawierzchnię zastępuje nowa warstwa asfaltu. W tym sezonie drogowcy zrobili 41 takich remontów. Nowy asfalt ułożyli na 37 ulicach – to razem 32 kilometry.

Remont przeszły duże arterie takie jak ul. Przyczółkowa, Ł. Drewny, Radzymińska, Aleje Jerozolimskie czy al. Niepodległości. Nowej nawierzchni doczekały się również ulice mniej ruchliwe, ale ważne dla mieszkańców osiedli położonych dalej od centrum: Zawodzie na Siekierkach, Walcownicza w Falenicy, Cieślewskich na Białołęce, Gniewkowska na Odolanach, Janowiecka na Elsnerowie czy Estrady na Radiowie.

Zakres prac remontowych był większy niż w ubiegłych latach - oprócz wymiany asfaltu, wzdłuż jezdni układane były także nowe krawężniki i opaski a także remontowane przystanki autobusowe, przejścia dla pieszych i chodniki. Na wielu ulicach w ramach „frezowania” inżynierowie zmienili organizację ruchu, tak aby było bezpieczniej, np.: ulice Gwiaździsta, Potocka czy Krasnobrodzka mają teraz azyle dla pieszych, elementy uspokojenia ruchu i nowe miejsca postojowe; na ul. Wiatracznej jest pas do parkowania a na Ł. Drewny i Przyczółkowej – aktywne przejścia dla pieszych. Na remonty jezdni ZDM wydał w tym roku 68,2 mln zł.

Ten rok był pierwszym rokiem programu poprawy jakości dróg gruntowych. Kosztem ok. 10 mln zł aż 32 ulice gruntowe zyskały utwardzoną nawierzchnię – asfaltową lub betonową. To ok. 41 tys. m kw. lokalnych ulic. Mieszkańcy Wilanowa, Wawra, Bielan, Ursynowa, Mokotowa, Białołęki, Rembertowa, Włoch, Wesołej, Woli i Targówka mają teraz o kilka ulic, którymi można wygodniej chodzić i jeździć, więcej.

Plany na 2018 rok

Przyszły rok remontowy zapowiada się równie pracowicie. Trwają już remonty blisko 10 km chodników na ul. Miodowej, Okopowej, Radzymińskiej, Jagiellońskiej i M. Kasprzaka. W planach są nowe chodniki na ul. Puławskiej (od ul. Domaniewskiej do granicy Warszawy), Towarowej, gen. K. S. Rudnickiego, J. Dwernickiego. ZDM planujemy także remonty kolejnych kilkudziesięciu ulic, m.in. : Powsińskiej, Wiertniczej, Połczyńskiej, J.Dwernickiego, Jagiellońskiej, Z. Słomińskiego, Podleśnej, al. Zjednoczenia, Miodowej, Gniewkowskiej, J.K. Ordona, Łukowskiej, K. Pużaka, Dzieci Warszawy, Ryżowej. Na remonty jezdni i chodników w 2018 r. miasto wyda ok. 100 mln zł. Następne 10 mln zł pójdzie na drogi gruntowe – właśnie trwa kwalifikacja zgłoszonych przez dzielnice ulic.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony