Partner serwisu

Warszawski ZDM wypowiada wojnę przeciążonym pojazdom

Leonard Dolecki 05.05.2016

Warszawski ZDM wypowiada wojnę przeciążonym pojazdom
fot. Tomas Fano, flickr.com, CCA
Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie przejmuje kompetencje od Inspekcji Transportu Drogowego. Od teraz to on ma zajmować się sprawdzaniem wag pojazdów ciężarowych, poruszających się po drogach, będących w jego zarządzie. Degradacja dróg, spowodowana przeciążonymi pojazdami, ma się skończyć
Jak wiadomo wszystko ma swoją wytrzymałość. Tak samo jest z drogami. Nie rozumieją tego jednak ci, którzy ładują towar do ciężarówek do tego stopnia, że są one za ciężkie dla dróg, po których mają się poruszać. Warszawski ZDM, dzięki przejęciu obowiązków od Inspekcji Transportu Drogowego, będzie mógł iść z nimi na wojnę.

Aktualnie, przez stołeczny ZDM, poszukiwana jest osoba, która zostanie kierownikiem zespołu, którego zadaniem będzie kontrola pojazdów ciężarowych, a aplikacje można składać do 10 maja. Jak podaje ZDM – pomagać w tym działaniu mają m.in. osoby, które dotychczas zajmowały się fotoradarami, a kontrole mają ruszyć od września.

Kontrole będą dotyczyły dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu oraz dopuszczalnego nacisku na jedną oś. Od teraz ZDM będzie uprawniony do zatrzymania pojazdu, wylegitymowania kierowcy oraz sprawdzenia dokumentów, a także zważenia pojazdu przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Co ważne, kontrola przeprowadzana przez ZDM będzie musiała odbyć się w obecności funkcjonariusza policji lub inspektora ITD.

W zeszłym roku na weekendowe remonty wydano ponad 50 mln zł. Według szacunków Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie, przejazd jednej ciężarówki oznacza dla nawierzchni drogi tyle, co 160 tys. samochodów osobowych. Kiedy ciężarówka jest przeciążona, np. do 20 ton na jedną oś, niszczy drogę tak samo jak 3 mln zwykłych aut.

O tym, jak przeciążone pojazdy działają na polskie drogi przeczytacie na naszym portalu.
Pazerność nie popłaca w transporcie drogowym
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony