Partnerzy serwisu:

Warszawskie drogi coraz bardziej bezpieczne

inf. pras./Redakcja 03.07.2019

Warszawskie drogi coraz bardziej bezpieczne
fot. Pixabay
Po raz pierwszy w historii pomiarów liczba ofiar śmiertelnych jest niższa niż 50. Spadła także o ok. 4 proc. liczba wypadków i rannych. Przedstawiamy najnowszy raport o stanie bezpieczeństwa ruchu drogowego w Warszawie.
Jak poinformował Zarząd Dróg Miejskich, w 2018 roku po raz pierwszy liczba osób, które poniosły śmierć na warszawskich ulicach, spadła poniżej 50. W ciągu całego 2018 r. w 1104 wypadkach zginęły 44 osoby, a 1251 zostało rannych.– Zdajemy sobie sprawę, że 44 ofiary śmiertelne to wciąż o 44 za dużo, dlatego w tym roku i w kolejnych latach będziemy kontynuować nasze działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa – stwierdza ZDM w komunikacie.

Jakie są statystyki

Według danych zawartych w raporcie za rok 2018, w sumie, w ubiegłym roku na warszawskich ulicach doszło do 1104 wypadków, w których zginęły 44 osoby. Najwięcej, bo aż 1012 wypadków, powodowali kierowcy pojazdów. W wyniku tych zdarzeń śmierć poniosły 34 osoby. Najczęstszą przyczyną było nieudzielenie pierwszeństwa pieszym i innym pojazdom, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu czy wjazd na czerwonym świetle.

Piesi natomiast spowodowali 89 wypadków, w których zginęło 10 osób. Najwięcej wypadków spowodowanych było przez nieostrożne wejście na jezdnię w niedozwolonych miejscach oraz przy czerwonym świetle.

Choć sytuacja niechronionych uczestników ruchu z roku na rok się poprawia, nadal zagrożenie dla pieszych jest głównym problemem związanym z bezpieczeństwem ruchu drogowego. W 381 wypadkach pojazdów z pieszymi poszkodowanych zostało 407 osób. Poza 10 lekko rannymi kierowcami lub pasażerami pojazdów, wszystkie pozostałe osoby, które ucierpiały w tych wypadkach to piesi. Łącznie we wszystkich zdarzeniach drogowych poszkodowanych zostało 416 pieszych.

Mimo że liczba tego typu wypadków zmalała w ciągu roku o 7 proc., to wciąż stanowi ponad 1/3 wszystkich wypadków. Ofiary śmiertelne wśród pieszych w 2018 roku to aż 54,5 proc. wszystkich ofiar, choć jest to wynik znacznie lepszy niż rok wcześniej, gdy piesi stanowili ponad 2/3 ofiar.

Co poprawiono 


Porównując dane z 2018 roku z liczbami sprzed pięciu lat, widać zauważalną poprawę. Liczba wypadków z pieszymi zmalała o 21 proc. a ofiar śmiertelnych wśród pieszych o 39 proc.

– Budujemy nowe naziemne przejścia dla pieszych a istniejące przejścia wyposażamy w azyle. Takie rozwiązania znacznie poprawiają wygodę i bezpieczeństwo pieszych. Aby uspokoić ruch montujemy progi zwalniające oraz zmieniamy geometrię skrzyżowań – stwierdza w komunikacie ZDM.

Podmiot zarządzający infrastrukturą drogową wskazuje też na działania związane z poprawą widoczności, w tym doświetlanie przejść dla pieszych. W minionym roku doświetlono 435 „zebr” (w 2017 roku było to 337, a w 2016 – 78). W 64 miejscach wybudowano sygnalizacje świetlne.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony