Partner serwisu

Wasiak: S7 z Warszawy do Grójca będzie oddana zgodnie z planem

Robert Grzędowski 14.09.2015

Wasiak: S7 z Warszawy do Grójca będzie oddana zgodnie z planem
fot. Cobber17, commons.wikimedia.org, GNU FDL
Otwarcie drogi ekspresowej S7 z Warszawy do Grójca odbędzie się zgodnie z planem. 2019 rok jest datą realną – powiedziała dziś w rozmowie z Polskim Radiem minister infrastruktury Maria Wasiak. Szefowa MIR opowiadała o Planie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023.
Południowy wylot Warszawy – droga S7 w kierunku Grójca, będzie oddany do użytku w roku 2019. – To jest kontynuacja obwodnicy warszawskiej. To jest akurat ta część, która będzie w najbliższej perspektywie realizowana. Bardziej odległa w czasie jest wschodnia obwodnica, która będzie powstawać w ostatniej kolejności – mówiła w rozmowie z Polskim Radiem Maria Wasiak.

– W ubiegły piątek przeszliśmy 50% obwodnicy, oddając Most „Grota”. Wszystko jest realizowane zgodnie z planem, z drobnymi, zwykle dosyć przewidywalnymi problemami. Te związane są z kolei z kwestiami administracyjnymi, ze sporem chociażby w Wesołej, ale ja jestem optymistką – dodała minister infrastruktury.

„PBDK to jest potrzeba polska”

Na pytanie, czy PBDK 2014-2023 jest formą wypełnienia zobowiązania wobec Unii Europejskiej, szefowa resortu infrastruktury i rozwoju odpowiedziała, że jest to jest polska potrzeba zamknięcia sieci dróg, które zostały uznane za systemowe wyposażenie Polski w infrastrukturę drogową. – Z tego wynika duże zaangażowanie środków krajowych i ujęcie tego w 10-letniej perspektywie. Unia Europejska współfinansuje co prawda projekt na poziomie 80-85%, ale nie możemy ciągle liczyć, że drogi w Polsce będą budowane ze środków unijnych – poinformowała rozmówczyni radiowej „Jedynki”.

„Plan jest ambitny, ale realistyczny”

W ramach PBDK 2013-2023 mają postać drogi, które skomunikują cały kraj, w sposób zapewniający należytą mobilność w transporcie pasażerskim i towarowym. Minister Wasiak plan określiła jako ambitny, ale realistyczny. – Najważniejsze, żebyśmy wytrzymali, z roku na rok, z zaangażowaniem się budżetowym na finansowanie dróg, tak żeby ta pozycja była wysoko w rankingu potrzeb przed każdym Sejmem, który będzie uchwalał budżet roczny – powiedziała szefowa MIR.

W ubiegłym tygodniu Rada Ministrów przyjęła projekt uchwały w sprawie Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.). W ramach Programu powstanie 3,9 tys. km autostrad i dróg szybkiego ruchu oraz 57 obwodnic. Koszt całego przedsięwzięcia szacowany jest na ok. 107 mld zł.

Cały artykuł

Zapraszamy na III Kongres Infrastruktury Polskiej, który odbędzie się 8 października 2015 roku w Łodzi. W tym roku wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi rola funduszy prywatnych w budownictwie infrastrukturalnym oraz kwestia relacji między członkami procesu inwestycyjnego.

Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.

   
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony