Partner serwisu

Ważny krok do budowy S1 Bieruń – Oświęcim

ep. 25.01.2023

Ważny krok do budowy S1 Bieruń – Oświęcim
fot. Google Maps
Strabag zakończył projektowanie odcinka drogi ekspresowej S1 Bieruń – Oświęcim. Do wojewody śląskiego został złożony wniosek o wydanie decyzji zezwalającej na realizację inwestycji.
W tym wypadku chodzi o odcinek drogi ekspresowej o długości ok. 2,9 km oraz 4 km dróg niższych kategorii.

W ramach kontraktu zostanie wybudowany również węzeł Bieruń oraz pięć obiektów inżynierskich. Droga skomunikuje S1 przez węzeł Bieruń z istniejącym przebiegiem drogi krajowej nr 44. Wybudowany zostanie odcinek drogi klasy GP (2 km) oraz droga klasy pomiędzy węzłem Bieruń a układem ulicznym Bierunia (również 2 km).

Wykonawcą tego odcinka jest firma Strabag. Umowa została podpisana pod koniec listopada ub. roku i miała wartość 212 mln zł. Po wydaniu decyzji ZRID ruszą roboty w terenie. Finał prac spodziewany jest pod koniec 2024 roku.

To jeden z czterech odcinków drogi ekspresowej S1 między Mysłowicami i Bielsko-Białą. Spośród pozostałych dwa mają już decyzję ZRID – zostały wydane we wrześniu ub.r. To fragmenty Oświęcim – Dankowice i Dankowice – Suchy Potok. Oba są już w budowie. Wynikające z umowy terminy ukończenia to odpowiednio sierpień i listopad 2023 r., jednak można się spodziewać, że zostanie on przesunięty. Wykonawcy złożyli roszczenia terminowe z powodu wydłużonej procedury uzyskiwania ZRID (proces zakończony jesienią 2022 r. trwał w obu przypadkach ponad rok – dla jednego z odcinków od kwietnia, dla drugiego od czerwca 2021 r.).

Odcinek Oświęcim – Dankowice o długości ok. 15 km buduje konsorcjum Porr i Mota Engil. Z kolei 12-kilometrowy fragment Dankowice – Bielsko-Biała powierzono konsorcjum firm Mirbud i Kobylarnia.

Najmniej zaawansowany jest odcinek Mysłowice – Bieruń. Umowa z wykonawcą została podpisana dopiero 4 lipca 2022 r. Za ten fragment odpowiada Budimex, który wykona 10 km drogi.

W ramach inwestycji powstanie dwujezdniowa droga z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku z rezerwą pod trzeci pas.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony