Partner serwisu

Ważny krok w stronę BIM w inwestycjach publicznych. Jest „mapa drogowa”

Elżbieta Pałys 28.09.2020

Ważny krok w stronę BIM w inwestycjach publicznych. Jest „mapa drogowa”
fot. pixabay.com/pl/dewikinanthi
Powstał dokument, który wytycza kierunki działań jakie trzeba podjąć, by upowszechnić metodykę BIM w zamówieniach publicznych. Wiadomo, że wzorem dla nas będzie Wielka Brytania. Brytyjski poziom wdrożenia BIM chcemy osiągnąć do roku 2025.
„Mapa drogowa dla wdrożenia metodyki BIM w zamówieniach publicznych” to dokument, który został opracowany w ramach projektu Cyfryzacja procesu budowlanego w Polsce realizowanego przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z PWC. Projekt jest jednocześnie wspierany przez Komisję Europejską. Wskazano w nim plan działań, których efektem powinno być wdrożenie metodyki BIM do zamówień publicznych w zakresie budownictwa.

Opracowana „mapa drogowa” będzie jednocześnie podstawą dla szczegółowej strategii wdrożenia BIM w Polsce. Wiadomo, że jednym z celów jest osiągnięcie w roku 2025 poziomu wdrożenia metodyki BIM zbliżonego do poziomu Wielkiej Brytanii. Jednocześnie to ten kraj ma być dla nas głównym punktem odniesienia.

Wśród zalet przyjętego tam modelu z naszego punktu widzenia istotne są m.in. precyzyjność, wielowarstwowość i wieloaspektowość brytyjskiej strategii rozpisanej do tego na wiele lat. Brytyjskie podejście cechuje się także mocnym oparciem w prawie, a metodyka służąca do nowoczesnego realizowania inwestycji jest bardzo dobrze wkomponowana w strategię modernizacji całej gospodarki.

Wdrożenie BIM do zamówień publicznych ma wprowadzić więcej nowoczesności do branży budowlanej, która obecnie jest postrzegana jako ta, która z nowoczesnych technologii korzysta w mniejszym stopniu niż inne gałęzie gospodarki.

Opracowana mapa drogowa to pierwsza próba uniwersalnego uregulowania tematyki BIM na poziomie ogólnokrajowym. Do tej pory poświęcone tej metodyce dokumenty opracowywane były jedynie przez organizacje branżowe, w tym m.in. Polski Związek Pracodawców Budownictwa, czy Polska Izbę Inżynierów Budownictwa.

Opracowanie, które powstało na zapotrzebowanie Ministerstwa Rozwoju zawiera m.in. analizę sposobu wprowadzania BIM w różnych krajach, analizę dokumentów inicjatyw strategicznych w Polsce, uwarunkowania prawne oraz matrycę elementów strategii BIM. Wskazano w nim także oś czasu dla poszczególnych węzłów matrycy oraz kryteria sukcesu.PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony