Partnerzy serwisu:

Weber: Epidemia nie wpłynęła na terminowość inwestycji drogowych i kolejowych

Elżbieta Pałys 16.07.2020

Weber: Epidemia nie wpłynęła na terminowość inwestycji drogowych i kolejowych
fot. Sejm
Nie tylko utrzymanie już prowadzonych inwestycji, ale przeznaczenie na ten cel większych środków było celem działań rządu i resortu infrastruktury w okresie pandemii – zapewniał w czwartek w Sejmie wiceminister infrastruktury, Rafał Weber. – Po pięciu miesiącach możemy powiedzieć, że epidemia nie wpłynęła na terminowość prac realizacyjnych inwestycji drogowych i kolejowych – stwierdził.
– To wynik doskonałej współpracy całej branży budowlanej, rozsądnych i trafnych decyzji rządu oraz działań, które prowadzą zamawiający publiczni: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, PKP PLK oraz PKP SA – powiedział Rafał Weber. Zauważył, że w związku z pandemią zdarzały się niewielki problemy dotyczące dostaw, ale branża sobie z nimi poradziła. – Koronawirus prac nie zatrzymał – mówił w Sejmie wiceszef resortu.

Ta opinia jest zgodna z tym co mówi branża. Wykonawcy podkreślają, że z ich punktu widzenia najważniejsze było, że budowy nie zostały zatrzymane decyzja administracyjną. Od samych wykonawców sytuacja wymagała jednak wprowadzenia dodatkowych reżimów sanitarnych, tak by ograniczyć możliwość zarażenia się koronawirusem na placu budowy.

Z raportu opublikowanego niedawno przez Polski Związek Pracodawców Budownictwa wynika, że w pierwszych miesiącach epidemii firmy pracowały z wydajnością 5-20 proc. niższą niż w okresie przed pandemią.

Rafał Weber odpowiadając na pytanie poselskie poinformował, że obecnie w realizacji jest prawie 100 zadań w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych, uwzględniając także te związane z modernizacją istniejących szlaków, w tym związanych z dostosowaniem do 11,5 t/oś czy modernizacją obiektów inżynierskich to w sumie blisko 600 tytułów inwestycyjnych.

Realizowane są także inwestycje na drogach samorządowych. W zatwierdzonych wnioskach na dotacje w ramach Funduszu Dróg Samorządowych przekazano 3,2 mld zł. Obecnie ruszają nabory na rok następny.

W zakresie inwestycji kolejowych – w ramach Krajowego Programu Kolejowego – w realizacji jest 230 tytułów inwestycyjnych, a w ramach programu inwestycji dworcowych – 189 – poinformował Rafał Weber.

Obecnie trwa nabór wniosków w programie Kolej Plus związanym z odtwarzaniem linii kolejowych o znaczeniu regionalnym. – Widzimy duże zainteresowanie – ocenił wiceminister infrastruktury.PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony