Partnerzy serwisu:

Wiadomo kto ma projektować obwodnicę Makowa Podhalańskiego

Redakcja/inf. pras. 19.02.2021

Wiadomo kto ma projektować obwodnicę Makowa Podhalańskiego
fot. GDDKiA
Najkorzystniejszą ofertę w przetargu na opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej dla obwodnicy Makowa Podhalańskiego złożyła firma Sweco Engineering. Ofertę wybrano spośród 4 złożonych propozycji. Jest warta blisko 3,5 mln zł.
Inwestycja powstanie w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. Zostanie wykonana w ciągu drogi krajowej nr 28.

W ramach opracowania dokumentacji projektowej powstanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R). Zadaniem wykonawcy będzie też uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU).

W drugim etapie wykonawca będzie odpowiadał na pytania wykonawców składane w trakcie przetargu na projekt i budowę.

Dokumentacja ma powstać w ciągu 43 miesięcy. Ma kolejny etap przewidziano 11 miesięcy.


Dzięki obwodnicy Makowa Podhalańskiego ruch tranzytowy zostanie wyprowadzony poza centrum miasta, poprawi się bezpieczeństwo i zwiększy przepustowość DK-28.

Poprawić się mają także warunki ekologiczne w mieście, szczególnie dla osób mieszkających w strefie oddziaływania drogi krajowej (ul. Wolności i ul. 3 Maja), którą średnio na dobę przejeżdża kilkanaście tysięcy pojazdów.

Studium obwodnicy Makowa Podhalańskiego w ciągu drogi krajowej nr 28 powstało w 2005 roku. Wówczas przeanalizowano obszar obejmujący odcinek od istniejącej obwodnicy Suchej Beskidzkiej do skrzyżowaniu z drogą w kierunku Zawoi i zarekomendowano przebieg obwodnicy. Nowy odcinek ma mieć 5 km długości i będzie drogą klasy GP.

W ciągu drogi powstaną m.in. trzy obiekty mostowe, przepusty, konstrukcje oporowe. Wykonane zostaną oświetlenie drogowe w rejonie skrzyżowań, na wiadukcie, estakadzie i moście przez rzekę Skawa, a także ekrany akustyczne oraz przejścia dla małych zwierząt.

Proces przygotowawczy ma się zakończyć w roku 2024. Realizacja zaplanowana jest na lata 2025-2029.


PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony