Partner serwisu

Wiadukt w Koluszkach do wymiany. Za miesiąc ruszają prace

Przemysław Farsewicz 13.10.2021

arrow
arrow
Wiadukt w Koluszkach do wymiany. Za miesiąc ruszają prace
fot. ZDW Łódź
Wiadukt w Koluszkach do wymiany. Za miesiąc ruszają prace
Wiadukt w Koluszkach do wymiany. Za miesiąc ruszają prace
Za niespełna miesiąc rusza pierwszy etap prac związany z budową nowej konstrukcji wiaduktu w Koluszkach nad torami kolejowymi. Obiekt stanowi fragment drogi wojewódzkiej 715 i łączy dwie części miasta. Dziennie korzysta z niego nawet 15 tys. samochodów.
Wiadukt powstał w 1975 roku i od tego czasu przechodził jedynie remonty zabezpieczające. Stan techniczny jest już zły i jak podkreśla zarządca: „sypie się i stwarza poważne zagrożenie dla samochodów i ruchu kolejowego”. Pod koniec lipca Zarządu Dróg Wojewódzkich podpisał umowę z wykonawcą na budowę nowego obiektu, który zastąpi dotychczasową budowlę.

Na początku listopada – po Wszystkich Świętych – zaplanowano zamknięcie wiaduktu i rozpoczęcie pierwszych prac. W pierwszej kolejności, w okresie miesięcy zimowych, wykonawca przeprowadzi rozbiórkę obiektu oraz przełoży linie energetyczne.

Budowa nowej 5-przęsłowej konstrukcji rozpocznie się zaś wiosną 2022 roku. Nowy obiekt będzie miał 132,3 m długości i 13,4 m szerokości. Długość najdłuższego przęsła wyniesie 33 m. Inwestycja zakłada również rozbudowę dojazdów do wiaduktu oraz przebudowę skrzyżowań z ulicami Łódzką i Przejazd. Powstaną nowe chodniki i oświetlenie. Przebudowana zostanie sieć wodociągowa, elektroenergetyczna, telekomunikacyjna. Jezdnia i wiadukt zyskają kanalizację deszczową. Wykonawcą prac jest firma Primost Południe z Będzina.

Wyburzenie obiektu będzie się wiązało z utrudnieniami dla kierowców, którzy będą musieli korzystać z objazdów. A te zostały już wyznaczone. Auta do 5 ton będą kierowane ulicami 3 Maja, Krańcową przez Felicjanów, a potem ul. 11 Listopada do ronda przy wiadukcie. Cięższe pojazdy pojadą przez: Rokiciny, Ujazd i Budziszewice. Dzięki zastosowaniu technologii tzw. nasuwu podłużnego nie będzie natomiast wstrzymywany ruch pociągów. To szczególnie ważna informacja dla pasażerów jeżdżących z Łodzi w stronę Warszawy.

Nowym wiaduktem mieszkańcy Koluszek mają przejechać w październiku przyszłego roku. Koszt inwestycji, to 25,5 mln zł, z czego dofinansowanie z budżetu państwa może wynieść do 7 mln zł.


PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony