Partner serwisu

Wiceprezes PORR: ceny nie wrócą już do dawnych poziomów

Grzegorz Rekiel 03.08.2022

Wiceprezes PORR: ceny nie wrócą już do dawnych poziomów
fot. Porr
Inflacja będzie miała znaczący wpływ na rozwój branży, nastąpi wyhamowanie inwestycji, szczególnie w segmencie prywatnym – mówi Jakub Chojnacki, wiceprezes PORR, który skomentował dla nas sytuację w budowlance.
Wiosną prawie 66 % ankietowanych firm wskazywało, że rosnące koszty stanowią barierę dla ich działalności wobec ponad 30% w styczniu 2020 r. Firmy zmagały się także z niedoborem materiałów, w styczniu tego roku ok. 13% wskazywało, że jest to bariera w ich działalności, a w analogicznym okresie 2021 r. – zaledwie ok. 3%.

Czy ceny materiałów, a także ich dostępność są barierą w działalności dla dużych firm, np. dla PORR? – Obecnie widzimy już pewne uspokojenie po niedawnym szoku cenowym. Osobną kwestią jest dostępność materiałów, wszyscy dziś mają problemy choćby ze stalą. Znacząca część podaży tego surowca pochodziła z ogarniętej wojną Ukrainy, i dziś ten kierunek jest utrudniony, na razie trudno przewidzieć na jak długo – w nieco dyplomatyczny sposób odpowiedział na nasze pytania Jakub Chojnacki, wiceprezes PORR.

Obok wysokich cen materiałów problemem dla branży jest wysoka inflacja, która w lipcu, według tzw. szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego, wyniosła 15,5 %. Z drożyzną wiążą się wysokie stopy procentowe, a zatem wyższe raty kredytów, co uderza nie tylko w osoby prywatne, ale też w firmy. Na przykład stopa referencyjna, czyli główna stopa Narodowego Banku Polskiego, została niedawno podniesiona do 6,5 %, podczas gdy wiosną 2020 roku, niedługo po wybuchu epidemii koronawirusa, wynosiła 0,1 %. – Inflacja będzie miała znaczący wpływ na rozwój branży, nastąpi wyhamowanie, szczególnie w segmencie prywatnym, gdzie inwestorzy wstrzymali już część zadań. W sektorze publicznym wiele zależy z kolei od uruchomienia unijnych funduszy – ocenił wiceprezes, nawiązując do polskiego Krajowego Planu Odbudowy, który wprawdzie został zatwierdzony przez Komisję Europejską, ale dalej środki nie wpłynęły na nasze konto.

W nawiązaniu do wysokich cen materiałów Chojnacki podkreślił, że w niektórych segmentach (np. stali), ceny spadają, ale „o powrocie do dawnych poziomów nie ma co myśleć”. – Konieczne jest zatem wdrożenie rozwiązań systemowych, takich jak waloryzacja kontraktów. Niestety, niektóre zapisy kontraktowe nie wytrzymały konfrontacji z sytuacją nadzwyczajną, jaką jest okres post-pandemiczny skumulowany z wojną za wschodnią granicą. Należy zatem docenić fakt, że zamawiający publiczni, jak i przedstawiciele administracji rządowej, dostrzegają ten problem i przyznają, że należy podjąć stosowne działania – mówi wiceprezes PORR, nawiązując do podpisywanych z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad aneksów zwiększających limity waloryzacyjne do 10 %. – Mam nadzieję, że osiągniemy podobne porozumienia z pozostałymi zamawiającymi – dodaje Chojnacki.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony