Partner serwisu

Wielka Brytania. Odnowiono most symbolizujący współpracę Gdyni i Plymouth

Magdalena Romanowska 25.04.2021

W brytyjskim mieście Plymouth, które jest jednym z największych portów w kraju, znajduje się most symbolizujący partnerstwo tego miasta z Gdynią. Obiekt powstał ponad 40 lat temu i zdobiące go malowidła zdążyły już zblednąć, a blacha konstrukcja pokryła się rdzą. Niedawno obiekt został odnowiony. Nowe malowanie przyciąga wzrok i przywodzi na myśl to, co łączy poniekąd łączy dwa miasta i porty – morskie fale.
Plymouth to jeden z największych portów w Wielkiej Brytanii. Od 45 lat jest też siostrzanym miastem Gdyni. W mieście mieszka około 15 tys. emigrantów z Polski. Plymouth było pierwszym miastem, z którym Gdynia zawarła umowę o współpracy. Miało to miejsce w 1976. Współpraca realizowana jest głównie w dziedzinach edukacji, kultury i sportu.

Od 40 lat symbolem partnerstwa był most znajdujący się w Plymouth nad Gdynia Way (taką nazwę nosi jedna z ulic). Zdobiły go kwiatowe dekoracji z biało-czerwonymi motywami. W celu uczczenia 45. rocznicy zawarcia współpracy dwóch miast, mostowi nadano nowy wygląd. Stare dekoracje na zardzewiałej konstrukcji zastąpiły morskie fale oraz napis ,,Make waves”.

Projekt był realizowany z udziałem wolontariuszy. Został sfinansowany dzięki grantom kulturalnym i środkom od prywatnych sponsorów. Grupie pasjonatów z Plymouth zależało, aby most usytuowany na głównej trasie prowadzącej do miasta przyciągał uwagę swoim odświeżonym i unowocześnionym wyglądem – atrakcyjnym zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.

Wykonanie projektu grafiki umieszczonej na moście oraz jej instalację zlecono firmie James Edgar Studio. Podczas realizacji zlecenia nawiązała ona kontakty z polską społecznością w Plymouth: z Polską Szkołą Sobotnią i stowarzyszeniem Plymouth-Gdynia Twinning Panel.

W Plymouth jest więcej gdyńskich akcentów. Jedna z tamtejszych ulic od 1983 roku nosi nazwę Gdynia Way. Z kolei w naszym mieście od 1982 roku mamy skwer Plymouth z pomnikiem w kształcie kotwicy i tablicą upamiętniająca długoletnią współpracę między tymi dwoma miastami.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony