Partner serwisu

Wielkopolska chce rozwijać technologie wodorowe

Redakcja 08.07.2021

Wielkopolska chce rozwijać technologie wodorowe
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
Chęć powołania Wielkopolskiej doliny wodorowej wyrazili przedstawiciele samorządu województwa wielkopolskiego, samorządowcy z Wielkopolski, przedsiębiorcy oraz reprezentanci tamtejszego świata nauki. W poniedziałek 5 lipca wspólnie podpisali Deklarację o woli powołania Wielkopolskiej Doliny Wodorowej.
Sygnatariuszami tego dokumentu, poza przedstawicielami Województwa Wielkopolskiego, są szefowie samorządów największych miast w Wielkopolsce, tj. Poznania, Konina, Kalisza, Piły, Leszna oraz Ostrowa Wielkopolskiego. Swoje podpisy pod deklaracją złożyli także przedstawiciele Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Do inicjatywy przyłączyli się też przedsiębiorcy: Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, Solaris Bus&Coach, Wielkopolska Rada Trzydziestu i Agencja Rozwoju Regionalnego w Koninie.

– Wodór jest wspaniałym magazynem energii, który pozwala bilansować produkcję energii z odnawialnych źródeł. Ma szereg zastosowań w przemyśle i gospodarce. Okres rozpoznania i badania, czy jest to rzecz atrakcyjna i ważna mamy już za sobą. W tej chwili mamy skupionych wokół tej idei bardzo wielu interesariuszy, reprezentujących biznes, naukę i samorząd, którzy chcą zmierzać w kierunku ścisłych, już konkretnych zastosowań wodoru w polu swojego działania – powiedział cytowany w komunikacie marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

– Sumujemy te wszystkie oczekiwania, aby zadeklarować rządowi, że jesteśmy gotowi do rozmowy o Wielkopolskiej Dolinie Wodorowej i że chcemy partycypować w Krajowej Strategii Wodorowej – dodał przedstawiciel władz województwa.

Współpracę w tym zakresie zadeklarowali rektorzy wielkopolskich uczelni, obiecując, że będą „mocnym ogniwem” tej inicjatywy.

Samorządy z kolei widzą swoja rolę m.in. w pozyskiwaniu funduszy sprzyjających rozwojowi nowoczesnej technologii. – Wszyscy powinniśmy czerpać z osiągnięć nauki i wspierać nowoczesne rozwiązania, nawet jeśli wiąże się to z podejmowaniem pewnego ryzyka – podkreślił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Włodarz tego miasta zapowiedział projekt zakupu autobusów z napędem wodorowym na potrzeby komunikacji miejskiej w Poznaniu.

Prezes Agencji Rozwoju Regionalnego w Koninie i Pełnomocnik Zarządu ds. transformacji Wielkopolski Wschodniej dodał, że Unia Europejska chce zainwestować w rozwój technologii wodorowych blisko 450 mld euro.

Podpisana deklaracja jest potwierdzeniem woli współpracy na rzecz rozwoju Wielkopolskiej Doliny Wodorowej. Wcześniej, 29 grudnia ub. r. Zarząd Województwa Wielkopolskiego zatwierdził Regionalną Strategię Innowacji dla Wielkopolski 2030, której najważniejszym celem jest rozwój gospodarki zeroemisyjnej ze szczególnym uwzględnieniem wodoru.
.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
#Wodór w transporcie
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony