Partnerzy serwisu:

Wielkopolska. Kończą S5, przygotowują S11

Elżbieta Pałys 07.01.2019

Wielkopolska. Kończą S5, przygotowują S11
fot. GDDKiA Poznań
W minionym roku kierowcy dostali do użytkowania ok. 45 km drogi ekspresowej S5 na terenie województwa wielkopolskiego. Pozostała jej część powinna być gotowa w tym roku. po zakończeniu ekspresowej piątki, kolejnym dużym wyzwaniem będzie S11.
Droga ekspresowa S5 to trasa, która przyczyni się m.in. do poprawy polaczenia drogowego między aglomeracją poznańską i wrocławską. Od Poznania w przeciwnym kierunku droga poprowadzi ruch w kierunku Kujaw i Pomorza aż do autostrady A1.

S5 wkrótce gotowa

Na terenie Wielkopolski budowa S5 powoli zbliża się do końca. W 2018 roku kierowcy doczekali się finału odcinka między węzłami Leszno Południe i Kaczkowo (9,5 km) a także Radomicko - Leszno Południe (19,5 km). Pod koniec roku udostępniono także jedna jezdnię trasy S5 Poznań – Wronczyn o długości 15,9 km. Mimo że wykonawca nadal prowadzi prace, dzięki częściowemu otwarciu tranzyt może ominąć podpoznańskiej miejscowości.

W realizacji pozostają jeszcze dwa odcinki S5, za które odpowiada GDDKiA w Poznaniu. To S5 Wronczyn – Kościan Płd. (18,9 km) oraz S5 Kościan Płd. – Radomicko (15,7 km). Pierwszy wykonuje Budimex, drugi Mota-Engil. Obydwa powinny być gotowe w tym roku. Wraz z ich oddaniem do ruchu Droga ekspresowa S5 na terenie Wielkopolski będzie kompletna.

S11 – kolejne wyzwanie

W 2018 roku na terenie Wielkopolski zakończona została także budowa I etapu obwodnicy Kępna (3,6 km) w ciągu S11. Jej drugi etap pozostaje w realizacji. Na razie trwa etap projektowy, a budowa powinna się zakończyć w roku 2021.

Droga nr 11 będzie w najbliższych latach jednym z największych wyzwań dla poznańskiej GDDKiA. Obecnie przygotowywane są opracowania projektowe dla całego brakującego przebiegu S11 na terenie Wielkopolski. Zakończył się etap przygotowywania studium korytarzowego dla wszystkich odcinków, teraz trwa opracowywanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowewgo.

Przypomnijmy, do tej pory, w ciągu S11 zrealizowane zostały, poza wspomnianą częścią obwodnicy Kępna, także obwodnice Jarocina i Ostrowa Wielkopolskiego oraz zachodnia obwodnica Poznania oraz odcinek od Poznania do Kórnika.

Realizacja planowanych odcinków planowana jest dopiero na lata 20. Najbliżej realizacji jest obwodnica Piły i Ujścia, gdzie wejście w fazę realizacji możliwe jest jeszcze w tym roku.

Blisko 94 km równej nawierzchni

Jak wynika z podsumowania działań GDDKiA Poznań, w 2018 roku na terenie wielkopolski nową nawierzchnię uzyskało blisko 94 km dróg. Powstało także 8,5 km ścieżek rowerowych oraz 11 sygnalizacji świetlnych.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony