Partnerzy serwisu:

Wielkopolska. Remont wiaduktu w Gnieźnie prawie na półmetku

Magdalena Romanowska 30.03.2021

Od sierpnia trwa przebudowa wiaduktu im. Ks. Jerzego Popiełuszki w ciągu drogi wojewódzkiej nr 260. Według harmonogramu prace powinny zakończyć się do września 2021 r. W listopadzie ubiegłego roku odbyło się przesunięcie wiaduktu, który ma wrócić na swoje miejsce w maju tego roku. Obecnie zaawansowanie wynosi 40 proc.
W ramach zadania: „Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 260 wraz z wiaduktem nad linią nr 353 Poznań Wschód − Skandawa oraz linią kolejową nr 281 Oleśnica − Chojnice w m. Gniezno” (wiadukt im. Księdza Jerzego Popiełuszki) realizowana jest rozbudowa obiektu, choć początkowo była mowa o wymianie dylatacji. Wykonawcą jest firma Mosty Kujawy Krzysztof Szymański, która zaproponowała kwotę 9 mln 287 tys. złotych.

Od 18 listopada 2019 roku wiadukt w ciągu ulicy Warszawskiej w Gnieźnie (DW-260) został wyłączony dla ruchu samochodów powyżej 3,5 tony, z wyłączeniem pojazdów MPK Gniezno.

Przejście dla pieszych, zgodnie z umową i dokumentacją projektową, będzie zapewnione przez cały czas trwania remontu – najpierw zamkniętym dla ruchu samochodowego obiektem, a następnie wybudowaną tymczasową kładką dla pieszych.

Wiadukt nad torami kolejowymi powstał około 1918 roku. Miał służyć mieszkańcom do przedostawania się mieszkańców między dzielnicami miasta. Dotychczas znajdowały się w jego miejscu zwyczajne przejazdy kolejowe ze szlabanami i dróżnikami. Po ponad 100 latach Gniezno ponownie stanęło przed dylematem rozwiązania przeprawy nad torami u zbiegu ulic Warszawskiej i Dworcowej.

Jak podaje Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich, który jest zarządcą obiektu, najbardziej spektakularnym elementem remontu było przesunięcie przęsła wiaduktu, które odbyło się w listopadzie 2020 r. Podnoszenie o 2 m odbyło się metodą hydrauliczną ,,Climb Jack”. Projektowana masa podnoszonego wiaduktu wynosi 220 ton, długość wynosi 32 m. Następnie, przy pomocy własnego systemu hydraulicznego dokonano przesuwu horyzontalnego. Wszystko odbyło się nad czynną trakcją kolejową. Most przesunięto do pozycji potrzebnej do przeprowadzenia remontu. Po jego zakończeniu odbędzie się operacja odwrotna. Prawdopodobnie nastąpi to w maju 2021 r.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony