Partnerzy serwisu:

Wielkopolska. Rusza realizacja obwodnicy Żodynia na DK-32

Elżbieta Pałys 29.04.2021

Wielkopolska. Rusza realizacja obwodnicy Żodynia na DK-32
Fot. Google Maps
Firma Infrakom z Kościana podpisała już umowę na projekt i budowę obwodnicy Żodynia w woj. wielkopolskim. Wraz z obwodnicą Strykowa w przyszłości wpłynie ona na poprawę warunków komunikacyjnych między Zieloną Górą a Poznaniem.
To pierwsza umowa, która dotyczy projektu i budowy obwodnicy przewidzianej w ramach rządowego programu na terenie województwa wielkopolskiego.

Obwodnica powstanie w ciągu drogi krajowej nr 32. Budowa będzie kosztowała 32,679 mln zł.

Wykonawca w ramach zawartego kontraktu zaprojektuje, pozyska niezbędne zezwolenie i wykona obwodnicę. Na część projektową aż do uzyskania decyzji ZRID ma 17 miesięcy. Termin na wykonanie wszystkich prac minie w styczniu 2024 roku.


Droga omijająca Żodyń będzie miała 3,3 km długości. Będzie drogą klasy GP i ominie Żodyń po stronie północno-zachodniej. Na jej początku przewidziano rondo, które będzie umożliwiało wjazd i zjazd z obwodnicy. Obwodnica będzie przebiegać przez tereny łąk i pól, będzie się krzyżować z ulicą Polną, a w obecny ślad drogi nr 32 ponownie włączy się poprzez rondo.

Obwodnica wyprowadzi z miejscowości Żodyń ruch tranzytowy koncentrujący się na trasie łączącej drogi ekspresowe S3 w województwie lubuskim oraz S5 w Wielkopolsce. Droga krajowa, która obecnie prowadzi przez Żodyń stanowi dogodne połączenie pomiędzy Zieloną Górą i Poznaniem.

Na tej samej trasie w przyszłości powstanie także obwodnica Strykowa. Dla tej inwestycji niedawno została wydana decyzja środowiskowa, a w połowie tego roku ma być ogłoszony przetarg na realizację w trybie zaprojektuj i wybuduj.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony