Partnerzy serwisu:

Wielkopolska. W 2023 r. w Plewiskach będzie wiadukt nad torami

inf. pras. 09.11.2020

Wielkopolska. W 2023 r. w Plewiskach będzie wiadukt nad torami
fot. PKP PLK
Jest umowa na budowę wiaduktu drogowego na ul. Kolejowej w Plewiskach. Kontrakt zlecają PKP Polskie Linie Kolejowe we współpracy z gminą Komorniki. Inwestycja jest warta ok. 18,5 mln zł i będzie realizowana przy udziale środków z unijnego programu POIiŚ. Inwestycja ma być gotowa w połowie 2023 r.
Bezkolizyjne skrzyżowanie w Plewiskach zastąpi przejazd kolejowo-drogowy w ciągu ul. Kolejowej, łączącej miejscowości: Plewiska i Skórzewo, usprawniając ruch w aglomeracji poznańskiej. Dla samochodów przygotowany będzie długi na ok. 30 m i szeroki na blisko 13 m wiadukt drogowy z jednym pasem ruchu w każdym kierunku. Piesi oraz rowerzyści zyskają bezpieczne, oddzielone barierkami od jezdni ścieżki. Nowy obiekt powstanie nad dwoma torami linii Warszawa Zachodnia – Kunowice z zachowaniem miejsca pod ewentualną dobudowę drugiej pary torów.

– Realizując projekty w ramach Krajowego Programu Kolejowego z wykorzystaniem środków Unii Europejskiej zwiększamy możliwości kolei, tworząc sprawny i bezpieczny system komunikacji. Dzięki dobrej współpracy PKP Polskich Linii Kolejowych z gminą Komorniki mieszkańcy Plewisk zyskają dwupoziomowe skrzyżowanie. W szybko rozwijającej się miejscowości piesi, rowerzyści i kierowcy całkowicie bezpieczne i płynne pokonają tory – mówi prezes Zarządu PKP PLK, Ireneusz Merchel.

Wiadukt będzie gotowy do połowy 2023 r. Prace zrealizuje firma Polwar, która zaprojektuje i wybuduje nowy obiekt. Zakres inwestycji, w uzgodnieniu z samorządem, będzie wymagać wprowadzenia tymczasowej organizacji ruchu dla kierowców. W trakcie prac utrzymany zostanie ruch kolejowy.

Łączna wartość inwestycji przekracza 18,5 mln zł. Zgodnie z podpisaną umową, PKP PLK przeznaczą na budowę wiaduktu w Plewiskach ok. 7,2 mln zł przy współudziale środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Pozostałe koszty prac (ok. 11,3 mln zł), związane m.in. z budową dróg dojazdowych, pokryje gmina Komorniki.

PLK przeprowadzą inwestycję w ramach zadania „Budowa skrzyżowania bezkolizyjnego w ul. Kolejowej w Plewiskach wraz z budową przyległego układu drogowego, w zamian za likwidację przejazdu kolejowo-drogowego kat. B w km 314,512 linii kolejowej nr 3 Warszawa Zachodnia – Kunowice”, które jest częścią projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III”.

W ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III” do końca 2023 r. planowana jest budowa 25 bezkolizyjnych skrzyżowań w całej Polsce.

PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony