Partner serwisu

Wielkopolskie: Obwodnica „wkroczyła” do miasta, a ludzie skarżą się na hałas. GDDKiA nie pomoże

Grzegorz Rekiel 23.01.2023

Wielkopolskie: Obwodnica „wkroczyła” do miasta, a ludzie skarżą się na hałas. GDDKiA nie pomoże
Fot. Google Maps
Na hałas skarżą się mieszkańcy Koła (woj. wielkopolskie) mieszkający w pobliżu drogi krajowej numer 92. Jeden z posłów prosi Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad o zamontowanie ekranów akustycznych, ale GDDKiA nie może tego zrobić z powodów formalnych.
Koło to położone nad Wartą powiatowe miasteczko. Od 30 lat funkcjonuje obwodnica miejscowości w ciągu drogi krajowej numer 92. Poseł Tomasz Nowak zwrócił uwagę, że „w związku z dynamicznym rozwojem Koła obwodnica znajduje się obecnie w granicach miasta i sąsiaduje z osiedlami mieszkalnymi”. Mieszkańcy skarżą się na hałas, a parlamentarzysta sugeruje postawienie wzdłuż trasy ekranów akustycznych. Skierował w tej sprawie interpelację.

Z odpowiedzi udzielonej przez Rafała Webera, sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury wynika, że na razie ekrany nie powstaną. – Budowane są one na podstawie decyzji administracyjnych wydawanych przez organy ochrony środowiska, tylko w zakresie w nich określonym. Ze względu na brak takich decyzji, nie ma możliwości budowy ekranów na tym odcinku DK 92 – odpowiedział.

Polityk dodał, że dodatkowe badania hałasu mogą być przeprowadzone z urzędu lub na wniosek stron przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska oraz w ramach decyzji Marszałka Województwa Wielkopolskiego zobowiązującej do sporządzenia i przedłożenia tzw. przeglądu ekologicznego. Wyniki mogą być ewentualnie podstawą do wydania decyzji o budowie ekranów.

Urzędnik zaznaczył, że są inne możliwości ograniczenia hałasu (np. ograniczenie dopuszczalnej prędkości), ale nie złożył w tej sprawie żadnej deklaracji. – Wybór innych środków mających ograniczyć negatywny wpływ hałasu zależy od wielu czynników takich jak: bezpieczeństwo użytkowników drogi, rodzaj i stan nawierzchni, sposób zagospodarowania terenu oraz natężenie ruchu – wyliczał Weber w mało konkretny sposób.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony