Partnerzy serwisu:

Wielu chętnych na opracowanie koncepcji nowego mostu dla Torunia

Przemysław Farsewicz 25.09.2019

Wielu chętnych na opracowanie koncepcji nowego mostu dla Torunia
fot. Lestat (Jan Mehlich), CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org
Dużym zainteresowaniem cieszył się przetarg na opracowanie koncepcji budowy mostu zachodniego w Toruniu. To przygotowania do zapowiadanej od lat inwestycji, w ramach której miałaby powstać zupełnie nowa przeprawa przez Wisłę.
Miejski Zarząd Dróg w Toruniu prowadzi przetarg na opracowanie koncepcji budowy III mostu drogowego wraz z drogami dojazdowymi. Mowa o moście zachodnim, który powstać miałby na wysokości Szosy Okrężnej i węzła Nieszawka. Wykonawca ma opracować trzy elementy: studium korytarzowe, kartę informacyjną przedsięwzięcia oraz koncepcję mostu.

Wiadomo, że perspektywa budowy obiektu jest na razie odległa. Prezydent Piotr Zaleski mówił o horyzoncie czasowym sięgającym nawet 10 lat. Koncepcja będzie więc potrzebna, aby na trwałe zarezerwować tereny pod budowę nowego mostu.

Zamawiający przygotował na sporządzenie dokumentacji 900 tys. zł brutto. Przetarg cieszył się bardzo dużym zainteresowanie, i wystartowało w nim aż 15 firm. Niestety, żadna oferta nie zmieściła się w kosztorysie. Najtańsza oferta pochodzi od Pont-Projekt z Gdańska za 1,13 mln zł. Dwie najdroższe oferty przekroczyły z kolei pułap 3 mln zł. Złożyły je konsorcjum firm MPRB i MP-Mosty z Krakowa (3,5 mln zł) oraz Egis Poland z Warszawy (3,05 mln zł).

Wykonawca będzie miał maksymalnie 15 miesięcy na sporządzenie dokumentów. Z kolei wybór ofert będzie odbywał się po analizie przede wszystkim ceny (60 proc.), ale także składu zespołu projektowego (30 proc.) i przygotowania opisu przedmiotu zamówienia na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej budowy mostu zachodniego (10 proc.).

Trasa zachodnia ma być połączona z węzłem Toruń Zachód (obecnie Nieszawka) na drodze ekspresowej S10 i drodze krajowej nr 15. Jej przebieg jest wpisany w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego i plany zagospodarowania przestrzennego. Będzie to przedłużenie Szosy Okrężnej w kierunku południowym, pomiędzy stacją paliw BP a terenami Fundacji Ducha. Szczegóły co do kształtu przeprawy i jej parametrów technicznych wskaże dopiero koncepcja.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony