Partner serwisu

Wiosną pierwsze prace przy budowie obwodnicy Oświęcimia

Przemysław Farsewicz 29.12.2021

Wiosną pierwsze prace przy budowie obwodnicy Oświęcimia
fot. Google Maps
Według planów Budimeksu, budowa obwodnicy Oświęcimia, która połączy także drogę ekspresową S1, ruszy wiosną. Nowy trakt ma być gotowy w kwietniu 2024 roku.
Wykonawca oczekuje na wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. O dokument Budimex wystąpił do wojewody w maju tego roku, gdy zakończyło się projektowanie obwodnicy Oświęcimia w ciągu drogi krajowej nr 44.

– Wniosek o ZRID został złożony zgodnie z terminem przewidzianym na kontrakcie. Trwa postępowanie w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim. Planowane zakończenie procedury i uzyskanie ZRID-u to marzec lub kwiecień 2022 – wyjaśnia w lokalnych mediach Michał Wrzosek, rzecznik prasowy Budimeksu. Kolejnym krokiem ma być przekazanie przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad placu budowy.

Roboty obejmą od razu cały 9-kilometrowy odcinek. Wykonawca rozpocznie od przygotowania placu budowy – wycinki drzew, rozbiórki oraz usunięciu kolizji z liniami energetycznymi, gazociągami, wodociągami. – Aby jak najszybciej uwolnić fronty robót dla kluczowych dużych obiektów mostowych przez Wisłę i Sołę oraz przejścia tunelowego pod linią kolejową – wyjaśnia rzecznik wykonawcy.

Obwodnica Oświęcimia będzie drogą dwujezdniową klasy GP o długości 9 km. Powstanie w nowym śladzie i połączy drogę S1 z istniejącą DK-44. W ramach zadania powstaną mosty na Wiśle, Sole i Młynówce, wybudowany zostanie także wiadukt kolejowy.

Obwodnica Oświęcimia jest częścią zadania obejmującego budowę drogi ekspresowej S1 na odcinku Mysłowice – Bielsko-Biała realizowanej w podziale na 3 odcinki (plus obwodnica Oświęcimia). Inwestycja pod Oświęcimiem ma powstać do kwietnia 2024 roku. Zadanie nie będzie należało do łatwych, ze względu na przebieg drogi w bliskiej odległości od Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Wymagało to opracowania specjalnego raportu związanego z oceną oddziaływania na miejsce pamięci o nazistowskim obozie koncentracyjnym funkcjonującym w latach 1940-1945.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Budimex
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony