Partnerzy serwisu:

Wkrótce kolejne przetargi związane z przekopem Mierzei

ep. 03.02.2020

Wkrótce kolejne przetargi związane z przekopem Mierzei
fot. RI
„Na dniach” mają być ogłoszone kolejne postępowania przetargowe związane z przekopem Mierzei Wiślanej – poinformował minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
Szef resortu był w poniedziałek rano gościem Radia Plus. Poinformował, że „na dniach” mają być ogłoszone przetargi związane z inwestycją polegającą na budowie kanału żeglugowego łączącego port w Elblągu z otwartym morzem. Chodzi o budowę toru żeglugowego przez Zalew Wiślany oraz modernizację rzeki Elbląg. To w sprawie tych części sztandarowej inwestycji toczą się rozmowy z Komisją Europejską – wynika ze słów pytanego o relacje z Komisją Europejską ministra Gróbarczyka.

– Komisja nie wnosi uwag co do samego przekopu przez Mierzeje Wiślaną Bardziej interesuje się torem żeglugowym przez Zalew Wiślany czy modernizacją rzeki Elbląg, które to roboty będą wykonywane w kolejnych przetargach, które już na dniach zostaną ogłoszone ¬mówił szef resortu gospodarki morskiej.

Dodał, że rozmowy trwały od kilku lat i dotyczyły raportu oraz wpływu inwestycji na środowisko. W ocenie ministra do tej pory udzieliła w stu procentach zadowalających wyjaśnień w tej sprawie.

Minister nie chciał komentować doniesień medialnych o tym, że w związku z tą samą inwestycją Komisja Europejska rozważa skierowanie skargi przeciwko Polsce do TSUE. Według ustaleń RMF FM chodzić by miało o specustawę, na podstawie której realizowana jest budowa kanału żeglugowego. Jej zapisy mogą ograniczać dostęp do środków odwoławczych w sprawach decyzji środowiskowych.

Obecnie realizowane są prace zaplanowane w ramach I etapu. Konsorcjum N.V. Besix oraz NDI ma wykonać m.in. port osłonowy od strony Zatoki Gdańskiej, kanał żeglugowy ze śluzą i konstrukcją zamknięć, a także nowym układem drogowym z dwoma ruchomymi stalowymi mostami. Wykonawca ma także wykonać sztuczną wyspę na Zalewie Wiślanym.

Te prace szacowane pierwotnie na 880 mln zł będą kosztowały 992 mln zł. Według ministra kwotę tę zweryfikował rynek, a sam wzrost nie jest aż tak duży. – Koszt wzrósł o ok. 20 proc. (…). To odpowiada wzrostowi cen na rynku budowlanym – stwierdził Marek Gróbarczyk.

Odpowiada wzrostowi cen na rynku budowlanym – stwierdził Marek Gróbarczyk.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony