Partnerzy serwisu:

Włochy przedstawiły Krajowy Plan Odbudowy wart 221 mld euro

Magdalena Romanowska 01.05.2021

Włochy przedstawiły Krajowy Plan Odbudowy wart 221 mld euro
fot. Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0, Christopher Down
Włoski premier Mario Darghi przedstawił w parlamencie szczegóły dotyczące Krajowego Planu Odbudowy. Włochy planują działania podzielone na sześć bloków, w tym transformację ekologiczną, infrastrukturę i reformy administracyjne. Włochy będą miały do dyspozycji 221 mld euro. W planach jest między innymi budowa kolei dużych prędkości.
Włochy, podobnie jak wszystkie państwa członkowskie UE są zobowiązane do przedstawienia Krajowych Planów Odbudowy, czyli dokumentu stanowiącego zarys planów działań, inwestycji i reform, które zamierzają realizować przy korzystaniu ze środków z funduszu ,,Next Generation EU”. Cały fundusz odbudowy wart jest 750 mld euro. Ostateczna wersja planów musi zostać dostarczona KE do końca kwietnia br.

Jak poinformował niedawno premier Włoch Mario Draghi, dla kraju będzie to największy wysiłek modernizacyjny dla kraju od czasu II wojny światowej. Do Włoch z unijnego funduszu Odbudowy trafi 191,1 mld euro. Będą to pieniądze w ramach bezzwrotnych grantów i niskoprocentowych pożyczek z unijnego Instrumentu Odbudowy i Zwiększania Odporności; Recovery and Resilience Facility; RFF. Włoski rząd postanowił przeznaczyć dalsze 30,6 mld euro na sfinansowanie uzupełniającego planu krajowego. Składa się to na kwotę ponad 221 mld euro. Dodatkowo, premier Darghi ogłosił, że do 2032 r. wyasygnowane zostaną jeszcze 26 mld euro na konkretne inwestycje.

Włoski KPO podzielono na sześć bloków, tzw. misji. Wśród nich znajdują się inwestycje w digitalizację i innowację, a także w transformację ekologiczną, infrastrukturę, oświatę, integrację społeczną i zdrowie. Na modernizację infrastruktury przeznaczonych zostanie 31,4 mld euro.

Wśród konkretnych planów znalazła się budowa kolei dużych prędkości na trasach Mediolan – Wenecja oraz Salerno – Reggio Calabria.

Jak zapewnia rząd, dzięki inwestycjom i reformom strukturalnych, które przewidziano w KPO, PKP Włoch do 2026 r. będzie o 3,6 pkt. proc. wyższy, niż gdyby takiego planu nie wdrożono. Podstawowym warunkiem warunkiem otrzymania środków będzie zaprojektowanie restrukturyzacji co najmniej czterech dużych obszarów, m. in. wymiaru sprawiedliwości.

Dotychczas Bruksela zgłaszała zastrzeżenia wynikające z braku szczegółów planowanych reform strukturalnych w takich obszarach jak administracja publiczna, wymiar sprawiedliwości, czy system podatkowy. 26 kwietnia premier Włoch Mario Draghi przedstawił informacje na temat KPO w Senacie, a w piątek 30 kwietnia br. ma wysłać dokumentację do Komisji Europejskiej.

Polska również stara się o skorzystanie z unijnego Funduszu Odbudowy. Z jego puli w ramach przygotowanego KPO Polska będzie miała do dyspozycji około 58 mld euro.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony