Partnerzy serwisu:

Włocławek: Kwestia przepraw przez Wisłę nie jest dużym problemem

Kasper Fiszer 21.03.2019

Włocławek: Kwestia przepraw przez Wisłę nie jest dużym problemem
Most we Włocławkufot. Wloclawianinm lic. CC BY-SA 4.0
Obecnie nie ma pilnej potrzeby budowania nowego mostu na terenie Włocławka – twierdzą władze tego miasta. Zaznaczają przy tym, że w budżecie samorządu i tak nie znalazłyby się środki, które pozwoliłyby na tak dużą inwestycję. Kierowcy korzystają obecnie z dwóch mostów, w tym jednego na zaporze.
Kilka lat temu włocławska prasa szeroko opisywała potrzebę budowy nowej drogowej przeprawy przez Wisłę. Miejscowy portal Dzień Dobry Włocławek w 2015 r. wskazywał, że przejazd w godzinach porannych lub popołudniowych na drugą stronę rzeki może zająć nawet kilkadziesiąt minut. Problemem miały być także ograniczenia w dopuszczalnym tonażu, co wyklucza ruch najcięższych samochodów ciężarowych z naczepami przez most im. Edwarda Śmigłego-Rydza. .

Nowy most znacznie przekraczałby możliwości budżetowe

Już wówczas konstatowano przy tym, że droga do budowy nowego mostu jest bardzo daleka. Przedstawiciele miejskiego samorządu podkreślali przy tym, że uciążliwości obserwowane są wyłącznie w godzinach szczytu komunikacyjnego, a w pozostałych porach ruch odbywa się płynnie. Wskazywano także, że przynajmniej częściową poprawę można osiągnąć, zmieniając jedynie cykle sygnalizacji na okolicznych skrzyżowaniach, a duża inwestycja ze środków miejskich w postaci postawienia nowego obiektu nie jest możliwa.

Od tamtej pory plany magistratu nie uległy zmianie. – Samorządu miasta nie stać na samodzielne sfinansowanie budowy nowej przeprawy przez Wisłę – konstatuje bowiem Bartłomiej Kucharczyk, kierownik Referatu Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego we Włocławku. – Obecnie kwestie komunikacyjne nie są przy tym większym problemem – dodaje.

Utrudnienia mają charakter przejściowy

Przedstawiciel lokalnych władz przyznaje, że pojawiają się trudności w ruchu, ale jedynie w okresie np. remontu mostu, więc mają wyłącznie charakter tymczasowy. Przypomina przy tym, że obok stalowego mostu Wisłę na terenie Włocławka można przekroczyć także poprzez zaporę wodną. Ma to zapewniać mieszkańcom odpowiednie możliwości transportowe.

Most na zaporze i most im. Edwarda Śmigłego-Rydza oddalone są od siebie o ok. 4 km. Ten ostatni mierzy 620 m długości i 9 m szerokości. Został wybudowany w 1937 r., ale dwa lata później w ramach działań wojennych wysadzono go w powietrze. Przeprawa została odtworzona przez wojska niemieckie w 1944 r., a w 1945 r. ponownie go wysadzono. Po wojnie odbudowano go w 1948 r. Ostatni generalny remont przeszedł on 11 lat temu. .

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony