Partner serwisu

Wojna na Ukrainie zamrozi Nowy Jedwabny Szlak?

Roman Czubiński 05.03.2022

Wojna na Ukrainie zamrozi Nowy Jedwabny Szlak?
fot. Cargotor
Maersk i MSC wstrzymali nadawanie przesyłek z Chin do Europy Koleją – informuje „Rzeczpospolita”. Argumentują to utratą zaufania do przewozów przez Rosję i Białoruś, a także problemami z dostępnością taboru. Agresja Rosji na Ukrainę prawdopodobnie doprowadzi w najbliższych dniach do wstrzymania ruchu kolejowego na Nowym Jedwabnym Szlaku.
Jak donosi dziennik, już dziś – mimo przekierowania części pociągów z trasy przez Ukrainę – ruch na zakorkowanym zwykle polsko-białoruskim przejściu granicznym w Małaszewiczach jest o wiele mniejszy, niż normalnie. Co więcej, tym operatorom logistycznym, którzy jeszcze uruchamiają pociągi z Chin, coraz trudniej zdobyć lokomotywy i wagony po stronie białoruskiej. Coraz większa ilość taboru jest bowiem przeznaczana do obsługi pociągów wojskowych.

Z wiadomości, które przesłał nam przedstawiciel jednego z przewoźników, wynika, że sytuacja na granicy jest kryzysowa. – Zagraniczni właściciele prywatnych przewoźników, którzy mają umowę przewozową z Kolejami Białoruskimi, ogłosili zakaz wjazdu na stronę białoruską po torze normalnym – donosi nasz informator. W szczególnie poważnym położeniu są importerzy węgla, których magazyny znajdują się na terenie Białorusi lub Rosji: wspomniany niedobór wagonów obejmuje także węglarki.

Nie są to jedyne problemy, z jakimi zmagają się spedytorzy na Nowym Jedwabnym Szlaku. Kolejnym z nich jest ryzyko wojenne. Według „Rzeczypospolitej” dostrzegli to ubezpieczyciele, którzy nie chcą już zapewniać ochrony ładunków. W efekcie jeszcze przed rosyjską inwazją część odbiorców i praktycznie wszyscy nadawcy przesyłek do Chin przerzucili się na fracht morski. Jednocześnie mocno zmniejszyła się skala transportu lotniczego (ze względu na zamknięcia przestrzeni powietrznej) oraz drogowego.
PARTNER DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony