Partnerzy serwisu:

Wolniej przez granicę. Jak jeździmy w czasie ograniczeń

ep. 16.03.2020

Wolniej przez granicę. Jak jeździmy w czasie ograniczeń
fot. GDDKiA Szczecin
Przywrócone czasowo kontrole na wjeździe do Polski spowodowały, że na niektórych przejściach trzeba się liczyć z oczekiwaniem nawet z kilkugodzinnym oczekiwaniem. W poniedziałek rano najtrudniejsza sytuacja jest w Jędrzychowicach na granicy z Niemcami, gdzie na przekroczenie granicy trzeba oczekiwać ok. 5 godzin. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, a jeśli można zmienić trasę, kierować się tam, gdzie ruch jest mniejszy.  
Przypomnijmy, od 15 marca na wjeździe do Polski przywrócone zostały kontrole – poza wylegitymowaniem przez straż graniczną, wjeżdżający są poddawani kontroli sanitarnej. Między innymi mierzona jest im temperatura. Podróżni są także proszeni o wypełnieni karty lokalizacyjnej. Przyjeżdżający do kraju są poddawani obowiązkowej kwarantannie. Do Polski, poza wyjątkami, nie mogą wjechać cudzoziemcy. To środki wdrożone, żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. 

Nie wszystkie przejścia są otwarte. Rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji ruch w niektórych miejscach został całkowicie wygaszony.

Kontrole spowodowały, że na granicach samochody stoją w kolejce na przejazd. Jak poinformowała Straż Graniczna, w poniedziałek rano, na granicy polsko-niemieckiej najgorzej sytuacja wygląda w Jędrzychowicach, gdzie czas oczekiwania wynosi ok. 5 godzin. Około 4 godzin czeka się w Tuplicach i Świecku. Na pozostałych przejściach, tj. w Olszynie, Zgorzelcu, Krajniku Dolnym, Kołbaskowie, Świnoujściu nie ma większych problemów.

Na granicy z Czechami z 4 godzinami oczekiwania trzeba się liczyć w Gorzyczkach, natomiast po dwie godziny kolejki napotkamy w Cieszynie i Kudowie. Na przejściach: Nowe Chałupki, Trzebina, Jakuszyce ruch odbywa się na bieżąco.

Na granicy ze Słowacją ruch, gdzie czynne są przejścia w Barwinku i Chyżnem, ruch odbywa się na bieżąco.

Ok. 4 godzin muszą oczekiwać kierowcy chcący wjechać do Polski od strony Litwy – w Budzisku. Jak informuje GDDKiA kolejka pojazdów osobowych i ciężarowych ma tendencję malejącą.

Na bieżąco, mimo prowadzonych kontroli, odbywa się wjazd do kraju od strony Białorusi.

Nigdzie nie ma problemu z wyjazdem z kraju.

O tym, na których przejściach granicznych odbywają się kontrole, a które do odwołania zostały zawieszone pisaliśmy TUTAJ.

Kontrole odbywają się w określonych miejscach przy drogach wskazanych w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie przywrócenia tymczasowo kontroli granicznej osób przekraczających granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną wskazuje miejsca.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport