Partnerzy serwisu:

Wraca turystyka. Rząd złagodził restrykcje

Rafał Dybiński 05.02.2021

Wraca turystyka. Rząd złagodził restrykcje
fot. Polski Holding Hotelowy
– Jedyna rozsądna strategia to krok po kroku – wyznał w piątek premier Mateusz Morawiecki, który na specjalnie zwołanej konferencji prasowej poinformował o złagodzeniu niektórych restrykcji. Część podjętych decyzji dotyczy branży turystycznej.
Restauracje, siłownie i kluby fitness pozostaną jednak nadal zamknięte. Podjęte decyzje dotyczą ewentualnych luzowań i funkcjonowania gospodarki w reżimie sanitarnym na kolejne dwa tygodnie.

– Przez cały tydzień wsłuchiwaliśmy się w głosy środowisk gospodarczych, ekspertów i Rady Medycznej. Od wielu tygodni obserwujemy stabilizację zachorowań, mamy sytuację lepszą jeśli chodzi o poziom zajętości łóżek covidowych i respiratorowych. Liczba zgonów jest cały czas niepokojąca i dlatego możemy mówić jedynie o kruchej stabilizacji – podkreślił Morawiecki na wstępie przemówienia.

Premier zwrócił uwagę, że wirus COVID-19 nadal zachowuje się agresywnie i trzeba postępować bardzo ostrożnie. – Nie możemy sobie pozwolić na zbytnie luzowanie. Stopniowość jest podstawową cechą charakterystyczną naszego postępowania, sprawdzamy, jakie są dane pandemiczne – wyjaśniał Morawiecki.

– Po dwóch tygodniach od wdrożenia nowych zasad mamy pewien punkt sprawdzenia, jak zachowuje się wirus w odniesieniu do liczby zachorowań, liczby zgonów, zajętych łóżek covidowych i respiratorów, jakie jest tempo szczepień. COVID-19 jest nieprzewidywalny – zwracał uwagę szef rządu.

– Musimy być gotowi na różne warianty. W połowie lutego otworzymy część miejsc, które do tej pory były niedostępne i tak nastąpi otwarcie hoteli, miejsc noclegowych do 50 proc. obłożenia miejsc noclegowych. Podobnie z kinami i teatrami. Tutaj również do 50 proc. dostępnych miejsc – ujawnił Morawiecki.

Premier odniósł się również do pozostawienia zamkniętych restauracji, siłowni oraz klubów fitness. – Wirus najlepiej rozprzestrzenia się w pomieszczeniach zamkniętych, dlatego dopuszczamy wszelką aktywność sportową na terenach otwartych. Każdy krok to krok powrotu do normalności, do której chcielibyśmy dojść jak najszybciej. Jeżeli utrzymamy stopniowy rytm otwierania gospodarki to myślę, że kolejne etapy są coraz bliżej przed nami – podsumował Morawiecki.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport