Partner serwisu

Wróciła rozbiórka wiaduktu w Bydgoszczy. Kolejarze zgodzili się na przerwy w transporcie węgla

Elżbieta Pałys 15.11.2022

Wróciła rozbiórka wiaduktu w Bydgoszczy. Kolejarze zgodzili się na przerwy w transporcie węgla
fot. UM Bydgoszcz
Wróciły prace związane z rozbiórką starego wiaduktu w ciągu ul. Armii Krajowej w Bydgoszczy. Kolejarze wydali nową, tymczasową zgodę na czasowe wstrzymanie ruchu pociągów. Poprzednia została wypowiedziana przez PKP PLK z uwagi na pilne transporty węgla.
Chodzi o będący w remoncie wiadukt w ciągu ul. Armii Krajowej w Bydgoszczy. Obiekt jest w złym stanie technicznym – musi być rozebrany i wybudowany od nowa, a to nie jest możliwe bez czasowych wyłączeń w ruchu pociągów. Wykonawca remontu – Mostostal Kielce – uzgodnił harmonogram zamknięć z PKP PLK już wcześniej i na tej podstawie rozpoczął prace rozbiórkowe. Niestety musiał je wstrzymać, porozumienie zostało bowiem wypowiedziane przez zarządcę linii kolejowych. Powodem były specjalne transporty węgla.

Teraz, jak poinformował Zarząd Dróg i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy, prace zostały wznowione. Wykonawcy udało się uzyskać od PKP PLK nowe, czasowe pozwolenia na wyłączenie sieci trakcyjnej i wstrzymanie ruchu pociągów pod przebudowywanym wiaduktem. Zgodnie z nim prace mogą być prowadzone wyłącznie prze kilka godzin w porze nocnej. Zaplanowano je na minioną noc z 14 na 15 listopada, a także 16/17 oraz 20 listopada.

Rozmowy wykonawcy z PKP PLK będą kontynuowane, do dokończenia rozbiórki oraz zamontowania nowej konstrukcji potrzebne są kolejne wyłączenia trakcji elektrycznej.

Do tej pory – jak podął inwestor – wykonawca rozebrał już nawierzchnię na jezdni i chodniku oraz bariery ochronne. Zdemontował betonowe płyty wzmacniające nasypy oraz wykonał rozbiórkę części wiaduktu nad jezdnią pod wiaduktem. Obecnie prowadzone jest m.in. palowanie przy przyczółku północnym i rozbiórki poza obszarem torowiska. Na bieżący tydzień zaplanowano rozbiórki obiektu bezpośrednio nad linią kolejową.

W ciągu ul. Armii Krajowej w Bydgoszczy znajdują się dwa obiekty, które prowadzą ruch nad torami kolejowymi. Zostały one wybudowane w 1984 roku i po latach eksploatacji wymagały przebudowy oraz dostosowania do współczesnych wymagań ruchu. Wiadukt wschodni został już przebudowany, a kierowcy korzystają z niego od dwóch lat. Obecnie prace prowadzone są na wiadukcie zachodnim. Kosztują ok. 30 mln zł i mają się zakończyć w przyszłym roku.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony