Partner serwisu

Wrocław: montują inteligentny system wzdłuż autostrad A4 i A8. Będą utrudnienia

GR 15.06.2022

Wrocław: montują inteligentny system wzdłuż autostrad A4 i A8. Będą utrudnienia
fot. Gogole Maps
Ze sporymi utrudnieniami muszą się liczyć w najbliższych tygodniach kierowcy podróżujący autostradą A4 pomiędzy węzłem Wrocław Pietrzykowice a granicą województwa, a także Autostradową Obwodnicą Wrocławia A8 pomiędzy węzłami Kobierzyce i Psie Pole.
Wszystko przez montaż tzw. urządzeń ITS, które mają poprawić poziom bezpieczeństwa na A4 i A8. Za pośrednictwem tablic oraz komunikatów głosowych nadawanych w paśmie CB radia, będą informować o warunkach na drodze. Kierowcy dostaną informacje o wypadkach i kolizjach, robotach drogowych, utrudnieniach, objazdach, czasach przejazdu czy też zajętości miejsc parkingowych na MOP-ach.

Prace trwają, a w najbliższych tygodniach kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami na A4 pomiędzy węzłem Wrocław Pietrzykowice a granicą województw dolnośląskiego i opolskiego oraz na Autostradowej Obwodnicy Wrocławia A8 pomiędzy węzłami Kobierzyce i Psie Pole. – Utrudnienia będą polegać na blokowaniu pojedynczych pasów lub chwilowym zatrzymaniu ruchu na jednej lub obu jezdniach – zapowiadają przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Na Autostradowej Obwodnicy Wrocławia będą w najbliższym czasie montowane tablice, na których docelowo wyświetlane będą komunikaty dla kierowców. Zakres robót obejmie też montaż pętli indukcyjnych w nawierzchni jezdni, które po podłączeniu do systemu zarządzania ruchem, będą umożliwiały wykrywanie, klasyfikowanie oraz liczenie pojazdów.

Nowy system zapewni całkowitą automatyzację procesu zarządzania ruchem. Będzie w stanie ostrzec przed sytuacjami wyjątkowymi, np. możliwością napotkania samochodu jadącego pod prąd. Urządzenia przekażą też kierowcom dane na temat pogody, stanu nawierzchni i widoczności na drodze. To obecnie największy tego typu projekt realizowany na Starym Kontynencie.

Inwestycja jest współfinansowana z pieniędzy Unii Europejskiej w ramach instrumentu Łącząc Europę (ang. Connecting Europe Facility - CEF). Dofinansowanie wynosi 85 proc.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony