Partner serwisu

Wybór wykonawcy obwodnicy Zabierzowa nieważny

Elżbieta Pałys 02.02.2023

Wybór wykonawcy obwodnicy Zabierzowa nieważny
fot. GDDKiA Kraków
Konsorcjum na czele z Polimeksem Mostostalem nie wybuduje jednak obwodnicy Zabierzowa. Krajowa Izba Odwoławcza unieważniła wybór najkorzystniejszej oferty w przetargu na to zadanie. Oznacza to, że GDDKiA po raz trzeci będzie musiała wskazać wykonawcę tej ważnej inwestycji pod Krakowem.
Mowa o inwestycji, która ma wyprowadzić z podkrakowskiego Zabierzowa ruch tranzytowy w ciągu DK-79, pomiędzy Krakowem a zachodnią Małopolską.

W czerwcu 2022 roku GDDKiA ogłosiła przetarg na kontynuację projektowania (inwestycja ma już zezwolenie na realizację inwestycji drogowej) oraz budowę obwodnicy tej miejscowości. Otrzymała 9 ofert. W październiku jako najkorzystniejszą inwestor wskazał najtańszą propozycję przedstawioną przez konsorcjum Strabag (587,774 mln zł). Od tego rozstrzygnięcia odwołało się konsorcjum z drugą ofertą pod względem ceny: Polimex Infrastruktura, Polimex Mostostal, Polbud Pomorze i Mosty Łódź (613,704 mln zł). KIO uwzględniła odwołanie i nakazała unieważnić pierwsze rozstrzygnięcie.

W wyniku ponownej oceny ofert propozycja Strabag została odrzucona, a jako najkorzystniejszą wskazano ofertę konsorcjum na czele z Polimeksem. Ta decyzja inwestora również trafiła do KIO – odwołał się wykonawca z trzecią ofertą pod względem ceny – Budimex (675,797 mln zł). W czwartek 2 lutego Izba wydała wyrok, nakazując unieważnienie czynności wyboru najkorzystniejszej oferty i wykluczenie konsorcjum Polimeksu. GDDKiA musi w tej sytuacji dokonać ponownej oceny ofert.

Obecnie, po dwóch wyrokach KIO, najtańsza jest oferta Budimeksu. Kolejna została złożona przez konsorcjum Mota-Engil oraz Himmel i Papesch – 684,768 mln zł. Wszystkie są droższe niż zakładany budżet inwestora – 575,235 mln zł.

Obwodnica Zabierzowa ma mieć 10,3 km długości. Będzie drogą klasy GP, na początkowym przebiegu, za węzłem Modlniczka, w przekroju dwujezdniowym, a dalej jednojezdniowym. Powstanie po północnej stronie miasta.  

W ramach inwestycji powstanie m.in. tunel o długości ok. 300 m, cztery mosty, siedem wiaduktów, kładka dla pieszych i rondo. Czas na realizację to 37 miesięcy z wyłączeniem okresów zimowych.

W ramach inwestycji powstaną m.in. trzy skrzyżowania: w Zabierzowie, Bolechowicach i Rudawie.

Okolice Zabierzowa to tereny popularne zarówno jako miejsce do zamieszkania, w niedalekiej odległości od Krakowa, ale także chętnie odwiedzane turystycznie z uwagi na sąsiedztwo Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Obecnie przez miasto przechodzi ruch o średnim dobowym natężeniu 21,4 tys. pojazdów.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony