Partnerzy serwisu:

Wygodniej z Białegostoku do Warszawy. Węzeł Porosły otwarty

Redakcja/inf. pras.MFiPR/UM Białystok 30.12.2020

Wygodniej z Białegostoku do Warszawy. Węzeł Porosły otwarty
fot. Dawid Gromadzki/UM Białystok
Trasa S8 od Białegostoku w stronę Warszawy połączyła się z północną obwodnicą Białegostoku – Trasą Generalską oraz Trasą Niepodległości – zachodnią obwodnicą miasta. Węzeł Porosły został oddany do użytku. Jeździmy wygodniej.
Zakończyła się też realizacja wszystkich projektów drogowych finansowanych z Funduszy Europejskich w ramach Programu Polska Wschodnia na lata 2014-2020.

– Przybliżamy stolice województw mazowieckiego i podlaskiego. Dzięki dziś oddanej inwestycji kierowcy pojadą szybciej z Białegostoku do Warszawy. Budowa węzła Porosły to jedna z najważniejszych i najdroższych inwestycji w województwie podlaskim – powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Całkowita wartość inwestycji to blisko 320 mln zł, z czego ponad 250 mln zł to dofinansowanie unijne z Programu Polska Wschodnia. Pozostała część pieniędzy to wkład krajowy.

Umowa na budowę węzła została podpisana w sierpniu 2018 roku. Inwestorem było miasto Białystok, a wykonawcą konsorcjum firm Porr, Unibep oraz Value Engineering.

W ramach inwestycji przebudowana została droga krajowa nr 8 od granicy miasta do węzła Porosły oraz droga wojewódzka 676 od skrzyżowania Al. Jana Pawła II z ul. Narodowych Sił Zbrojnych do Węzła Porosły. Wybudowano ok. 10 km dróg, w tym dojazdowych i łącznic, drogi serwisowe, drogi rowerowe i chodniki. Zadbano o zieleńce, oświetlenie i kanalizację deszczową. 

Wykonawca zrealizował 5 obiektów inżynierskich, w tym m.in. estakadę w ciągu DK- 8 (Porosły), wiadukt drogowy na skrzyżowaniu DK-8 i DW-676 i estakadę w ciągu DW-676 (Al. Jana Pawła II) na skrzyżowaniu z ul. Elewatorską. Wykonanl też wiadukt drogowy na skrzyżowaniu DW-676 (Al. Jana Pawła II) i linii kolejowej Białystok - Bartoszyce oraz wiadukt drogowy (druga jezdnia) nad linią kolejową Białystok – Bartoszyce w ciągu DK-8 (Gen. F. Kleeberga).

Węzeł poprawi skomunikowanie całego województwa podlaskiego z centralnymi i południowo-zachodnimi regionami, a w efekcie z resztą kraju. Inwestycja połączy krajową ósemkę i drogi wojewódzkie. Dzięki węzłowi zniknie „wąskie gardło”, czyli zatłoczony i często „blokowany” przez tiry odcinek Białystok-Porosły.

W ramach inwestycji powstały dwa dwupoziomowe skrzyżowania, dwa wiadukty nad torami w ciągu przebudowanej drogi krajowej nr 8 i drogi wojewódzkiej nr 676, ścieżki rowerowe, zatoki autobusowe, chodniki dla pieszych i oświetlenie. Powstały też drogi serwisowe.

Białostocka inwestycja jest jedną z siedmiu realizowanych w województwie podlaskim z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich.

– Inwestycje w nowoczesną i spójną infrastrukturę drogową to jeden z priorytetów Programu Polska Wschodnia. Na ten cel przeznaczyliśmy blisko 2 mld zł – podkreśliła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Dodała: - Inwestycje poprawiają połączenia pomiędzy miastami wojewódzkimi Polski Wschodniej i ośrodkami gospodarczymi. Ułatwiają dojazd do głównych rynków pracy i usług publicznych w regionach. Nowoczesna infrastruktura to także poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego.

PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony