Partnerzy serwisu:

Wzmacnianie polsko-koreańskiej współpracy w dziedzinie elektromobilności

Redakcja/inf. pras. 12.10.2019

Wzmacnianie polsko-koreańskiej współpracy w dziedzinie elektromobilności
fot. Pixabay
Dokąd dziś pędzi elektromobilność? Jak wzmocnić jej rozwój? Jaka jest rola Polski w mobilnej rewolucji? Między innymi na te pytania odpowiedzą uczestnicy tegorocznej edycji Impact mobility rEVolution’19 w Katowicach. Zorganizowano spotkanie z koreańskimi inwestorami, podczas którego rozmawiano o możliwościach dalszej polsko-koreańskiej współpracy w zakresie elektromobilności.
– Elektromobilność to światowy trend. Nie ma od niego ucieczki – to konieczność i wyzwanie naszych czasów. Z prognoz Allied Market Research wynika, że rynek samochodów elektrycznych w 2017 r. wart był 118,8 mld dolarów, a w 2025 r. powinien osiągnąć 567,3 mld dolarów. Polska chce w tej mobilnej rewolucji odgrywać znaczącą rolę. I co najważniejsze, ma ku temu potencjał – podkreśliła minister Jadwiga Emilewicz, która była jedną z organizatorek spotkania.

– Jednym z naszych celów jest to, aby Polska stała się ważnym ogniwem w łańcuchu dostaw do samochodów elektrycznych. Mamy kilkanaście firm, które specjalizują się w różnych obszarach – integracji ogniw, recyklingu, odzyskiwaniu pierwiastków ziem rzadkich – niezbędnych do produkcji ogniw. W tym łańcuchu widzimy już nasze przewagi konkurencyjne – zaznaczyła minister.

Podkreśliła, że Polska staje się hubem produkcji baterii elektrycznych. W I kwartale 2019 r. nasz kraj był największym eksporterem akumulatorów litowo-jonowych wśród państwa UE. Zwiększał się także eksport pozostałych części do aut elektrycznych i hybrydowych oraz silników benzynowych nowej generacji, w tym silników do pojazdów hybrydowych.

Wzrost eksportu akumulatorów litowo-jonowych to m.in. efekt inwestycji koreańskich firm, które zdecydowały się ulokować swoje fabryki w naszym kraju. To LG Chem, SK Hi-tech Battery Materials Poland sp. z o.o., KET, Foosung, Enchem, Nara Battery Engineering. W sumie to 7 przedsięwzięć o wartości ponad 7 mld zł. Deklarowana przez inwestorów liczba nowych miejsc pracy wynosi ponad 2,1 tys.

– Widzimy wiele przestrzeni dla dalszej polsko-koreańskiej współpracy w zakresie rozwoju elektromobilności, która przyniesie obustronne korzyści. Dysponujemy wysoko wykwalifikowaną kadrą oraz szeregiem uczelni prowadzących działalność badawczo-rozwojową. Mamy nie tylko wybitnych informatyków wygrywających międzynarodowe konkursy, ale także doświadczonych inżynierów zajmujących się m.in. mechaniką, czy pracujących w branży chemicznych magazynów energii dla środków transportu. Nasz kraj posiada też silną bazę firm zainteresowanych rozwijaniem produkcji komponentów do ogniw oraz hardware i software do integracji baterii instalowanych w pojazdach elektrycznych – zaznaczyła podczas polsko-koreańskiego okrągłego stołu nt. elektromobilności minister Emilewicz.

W Biskupicach Podgórnych znajduje się największa na kontynencie europejskim fabryka produkująca baterie do samochodów elektrycznych, LG Chem Wrocław Energy Sp. z o.o. Wartość inwestycji to 1,3 mld zł. Liczba nowych miejsc pracy – 729. Kolejna to LG Chem Wrocław Energy Sp. z o.o., czyli projekt polegający na utworzeniu nowego zakładu w Biskupicach Podgórnych, który zwiększy zdolności produkcyjne istniejącej już fabryki. Wartość inwestycji wynosi 4,4 mld zł. Liczba nowych miejsc pracy – 810.

W planach jest także założenie zakładu produkcyjno-usługowego Foosung Poland sp. z o.o. wKędzierzynie Koźlu który będzie zajmować się produkcją, magazynowaniem, logistyką oraz usługami związanymi z wytwarzaniem materiałów do akumulatorów litowo-jonowych na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego. Wartość inwestycji to ponad 368 mln zł. Deklarowana liczba nowych miejsc pracy to ponad 130.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony