Partner serwisu

Wznowienie prac w tunelu na trasie S1 Przybędza – Milówka

oprac. DK 08.11.2021

Wznowienie prac w tunelu na trasie S1 Przybędza – Milówka
fot. Paweł Klarecki/GDDKiA
W tym tygodniu zostaną wznowione prace nad drążeniem tunelu TD2.1, który zlokalizowany jest na trasie w kierunku Zwardonia na budowanym odcinku S1 Przybędza – Milówka.
Podczas drążenia tunelu doszło do zawału skał stropowych. W wyniku tego zdarzenia 25 maja tego roku Urząd Górniczy w Krakowie wstrzymał ruch zakładu górniczego pracującego przy tym tunelu. Wykonawca opracował program oraz ekspertyzę, które określają plan wznowienia prac. 4 listopada Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Krakowie zatwierdził przedłożone dokumenty do planu ruchu zakładu. Tym samym, w tym tygodniu nastąpi wznowienie drążenia tunelu TD2.1.

Praca w innych tunelach

W TD1.1, który znajduje się na jezdni w kierunku Zwardonia wydrążono ok. 280 m. Całkowita długość tego tunelu ma wynosić 834 metry. W TD1.2 w kierunku Żywca o długość 807 metrów przekuto prawie 190 m, a TD2.2 na jezdni w kierunku Żywca osiągnął w kalocie długość około 54,77 m. W celu przyśpieszenia prac wykonano dodatkowe portale, aby umożliwić drążenie tuneli dwustronnie.

Ukończenie etapu prac

10 października wykonawca osiągnął II kamień milowy polegający na wykonaniu robót na wartość 25 proc. zaakceptowanej kwoty kontraktowej. Na tę kwotę złożyło się wykonanie między innymi ponad 757 tys. m3 wykopów i 69 tys. m3 nasypów, w tym w rejonie węzłów Przybędza i Milówka oraz w śladzie drogi głównej pomiędzy węzłami i tunelami, budowa obiektów inżynierskich i kubaturowych, odwodnienia, prace branżowe.

Co jeszcze zakłada plan budowy?

W ramach tej inwestycji powstaną również trzy mosty drogowe i pięć estakad o łącznej długości ponad 2300 m. Zaawansowanie tych prac szacowane jest na prawie 30 proc. Na tej trasie wybudowane również zostanie 10 murów oporowych, dziewięć konstrukcji oporowych oraz siedem ścian oporowych o łącznej powierzchni przekraczającej 96 000 m2. Zaawansowanie tych robót inżynierskich osiągnęło 40 procent. Wykonano również już prawie połowę prac drogowych.

Inwestycja realizowana jest na trasie S1, na terenie województwa śląskiego. Trasa ma za zadanie zapewnić szybkie i bezpośrednie połączenie z Pyrzowic do polsko-słowackiej granicy w Zwardoniu. Prace na odcinku Przybędza – Milówka rozpoczęły się w 2019 r., a – według umowy – zakończyć się mają w 2023 roku.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony