Partner serwisu

Wzrosły przychody największych firm budowlanych. Kto zarobił najwięcej?

ep. 29.11.2022

Wzrosły przychody największych firm budowlanych. Kto zarobił najwięcej?
fot. Pixabay
W 2021 r. przychody największych piętnastu spółek budowlanych wyniosły prawie 37,2 mld zł. To o ponad 17 proc. więcej niż rok temu. Największe przychody, podobnie jak w poprzednich latach, odnotowała Grupa Budimex. Na kolejnych miejscach znalazły się Strabag i Porr.
Takie dane w raporcie Polskie spółki budowlane 2022 przedstawiła firma doradcza Deloitte. Jak wynika z raportu, miniony rok upłynął pod znakiem wzrostu produkcji budowlano-montażowej, za którym stały inwestycje infrastrukturalne realizowane przez podmioty publiczne. Z drugiej strony branża mierzyła się ze wzrostem cen materiałów i kosztów pracy.

Podobnie jak w poprzednich latach, największe przychody w branży budowlanej w 2021 r. wykazała Grupa Budimex – 7,9 mld zł (wzrost o 2,6 proc. w porównaniu do 2020 r.). Na drugim miejscu jest Grupa Strabag – 5,1 mld zł (spadek o ok. 2 proc.), a na trzecim Grupa Porr – 3,5 mld zł. Przy tym pod względem największego wzrostu przychodów rok do roku wyróżniły się Grupa Mirbud (wzrost o 1,3 mld zł) i Grupa Erbud (przychody wzrosły o 874 mln zł).

Z kolei Strabag, mimo odnotowanego spadku przychodów, zachował tę samą pozycję wśród spółek o największych przychodach.

Największe spółki budowlane pod względem przychodów (w tys. zł)


źródło: Raport Polskie spółki budowlane 2022 

Najwyższy wyniki ze sprzedaży uzyskał także Budimex – 834 mln zł. Na drugim miejscu jest Grupa Erbud – 293 mln zł. Największy wzrost nominalny i procentowy odnotowało natomiast PUT Intercor, które poprawiło wynik o prawie 189 mln zł, czyli o 1 500 proc.

Dla wszystkich największych 15 spółek średnia marża operacyjna zwiększyła się o 37 mln zł (23,5 proc. w ujęciu rocznym) – podano w raporcie. Średni wynik netto piętnastu największych spółek wyniósł 116,1 mln zł. Dla porównania, w ubiegłym roku było to 69,4 mln zł.

Tylko dwie spośród największych firm prezentowanych w raporcie poniosły stratę, pozostałe odnotowały zysk – największym może się pochwalić Grupa Budimex z zyskiem netto w wysokości 986,5 mln zł (wzrost o 515 mln zł). Druga pod tym względem jest Grupa Mirbud (128 mln zł), a trzecie PUT Intercor (blisko 125 mln zł zysku).

W 2021 roku przedsiębiorstwa budowlane zatrudniające powyżej 9 osób zrealizowały inwestycje o wartości 242,1 mld zł (wobec 230,6 mld zł w poprzednim roku). Produkcja budowlana w ujęciu nominalnym wzrosła o 5 proc.

Głównymi inwestorami na polskim rynku budowlanym – jak wskazano – były podmioty publiczne, realizujące inwestycje drogowe i kolejowe.

– W 2021 roku rentowność podmiotów działających na rynku budowlanym, zarówno na poziomie działalności podstawowej (marży brutto), jak i wyniku obejmującego pozostałą działalność operacyjną i finansową (marży netto) lekko wzrosła w porównaniu do ubiegłego roku. Jednakże utrzymujący się wzrost kosztów działalności operacyjnej, który został dodatkowo zintensyfikowany poprzez konflikt na Ukrainie spowoduje, iż utrzymanie rentowności w kolejnych latach będzie wyzwaniem – mówi Dominik Stojek, partner, lider sektora nieruchomości w Polsce z Deloitte.

Największą barierą okazały się rosnące koszty materiałów – wskazuje Piotr Domański, partner Associate w Dziale Doradztwa Finansowego Deloitte. – Oprócz tego, najpoważniejszą barierą były koszty zatrudnienia oraz niedobór niewykwalifikowanych pracowników. W badaniu Deloitte aż 72 proc. przedsiębiorców wskazało koszty zatrudnienia jako barierę w sektorze, co oznacza wzrost o 8 p.p. względem poprzedniego roku. Na niedobór specjalistów wskazało 41 proc. prowadzących działalność w budownictwie, 2 p.p. mniej niż we wrześniu 2021 roku. Zmiany te pokazują, że w ostatnim czasie zaostrzyły się warunki prowadzenia działalności budowlanej w Polsce – mówi Piotr Domański.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony