Partnerzy serwisu:

Z czym wchodzimy w nowy sezon na drogach krajowych

Elżbieta Pałys 16.03.2021

Z czym wchodzimy w nowy sezon na drogach krajowych
fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKIA
Na starcie sezonu budowlanego GDDKiA ma w realizacji łącznie 105 zadań, z tego 102 to większe inwestycje prowadzone w ramach Programu budowy dróg krajowych, natomiast 3 z programu obwodnicowego. Są następne w kolejce.
Realizowane zadania w ramach PBDK to w sumie 1313,1 km. Trzy zadania dotyczące obwodnic mają łącznie 19,9 km długości.

Na etapie przetargu jest obecnie 25 „dużych” zadań o łącznej długości niespełna 356 km i 10 obwodnic na nieco ponad 87 km. W przygotowaniu są zadania na 2,9 tys. km.

W tym roku można się spodziewać ogłoszenia przetargów na realizację 347 km nowych dróg. Także i tu większość będą stanowiły inwestycje przewidziane w PBDK – będzie to 26 odcinków o łącznej długości 313 km. W ramach Programu budowy 100 obwodnic GDDKiA chce ogłosić przetargi na 6 odcinków o łącznej długości 34 km.

Poza nowymi drogami, publiczny inwestor planuje zadania na istniejącej sieci – zamierza ogłosić 96 przetargów o wartości do 100 mln zł. Będą one dotyczyły przebudowy lub rozbudowy dróg o długości ok. 255 km. W sumie GDDKiA wyda na ten cel blisko 1,8 mld zł.

W nowym sezonie w kolejne etapy będą także wchodziły między innymi te inwestycje, które były szykowane w czasie, gdy wykonawcy mieli prawo do zawieszenia prac z uwagi na potencjalnie niekorzystne warunki atmosferyczne.

– Każdy kolejny krok w całym cyklu powstawania nowej drogi jest niezwykle ważny. Podczas przerwy zimowej, w określonych warunkach atmosferycznych są wstrzymywane niektóre pracy budowlane, ale nigdy cały proces inwestycyjny. Kończąca się właśnie przerwa zimowa była pracowita, dzięki czemu mamy mocny start sezonu budowlanego w 2021 roku – mówi Tomasz Żuchowski, szef GDDKiA.

W czasie ostatniego sezonu zimowego podpisanych zostało 11 umów na realizację w ramach PBDK, w przetargach na 24 zadania otwarto oferty, a dla 16 wskazano najkorzystniejsze oferty.

Ruszyły także przetargi na 11 zadań.

Przerwa zimowa jest przywilejem, a nie obowiązkiem wykonawców. Większość, o ile pozwalają na to warunki zewnętrzne, korzysta z zimowych miesięcy, by coś nadrobić lub „uciec do przodu”. W czasie zimy zdarzają się tez otwarcia nowych dróg. W minionym sezonie zimowym udostępniono 5 odcinków o długości 48,7 km.

Zimą prowadzone są też prace projektowe (dla nich bieg kontraktu nie zostaje zawieszony) i trwają postępowania administracyjne. W zakończonym sezonie złożone zostały m.in. wnioski o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej dla 8 odcinków o długości 112 km. Wydano także ZRID-y dla trzech obwodnic liczących w sumie 39,3 km.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony