Partner serwisu

Za dwa lata Orlen uruchomi pierwszą biogazownię

ep. 24.11.2022

Za dwa lata Orlen uruchomi pierwszą biogazownię
fot. Pixabay
W Głąbinie, w woj. warmińsko-mazurskim Orlen buduje pilotażowa biogazownię, w której pozyskiwane będzie paliwo dla transportu – bioLNG. Według szacunków ilość paliwa możliwa do uzyskania z tej instalacji w ciągu roku wystarczy na przejechanie 22 mln kilometrów pojazdem ciężarowym.
To inwestycja warta 180 mln zł. Ma być gotowa w drugiej połowie 2024 r. i realnie wpłynąć na ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Instalacja ma produkować rocznie ponad 7 mln m sześc. biometanu, który następnie zostanie przekształcony w paliwo – bioLNG. Można go będzie wyprodukować ok. 5,5 tys. ton. Taka ilość umożliwi przejechanie 22 mln km pojazdem ciężarowym – zapewnia Orlen w komunikacie.

Instalacja powstaje w woj. warmińsko-mazurskim. Lokalizacja jest nieprzypadkowa i wiąże się z dobrą dostępnością substratów rolniczych, które są źródłem biogazu. Do produkcji biometanu mają służyć produkty uboczne z lokalnej produkcji rolnej. Z kolei produkt uboczny w produkcji biogazu – poferment – rolnicy będą mogli wykorzystać jako naturalny nawóz lub polepszacz gleby.

– Nowoczesne źródła energii to nasza przyszłość. Dlatego rozwijamy się w obszarze biometanowni, które zapewnią dostęp do stabilnych i przyjaznych środowisku źródeł energii. W ten sposób wzmacniamy bezpieczeństwo energetyczne kraju i konkurencyjność polskiej gospodarki. Realizacja inwestycji w Głąbowie przyczyni się również do wypełnienia Narodowego Celu Wskaźnikowego, który przewiduje stopniowy wzrost udziału paliw z odnawialnych źródeł w paliwach ciekłych – mówi Daniel Obajtek, prezes Zarządu PKN Orlen cytowany w komunikacie.

BioLNG traktowane jest jako obiecujące paliwo odnawialne dla transportu. Instalacja w Głębowie pozwoli na przetestowanie technologii i wykorzystanie doświadczeń w kolejnych projektach tego typu.

Jak to ma działać? Produkowany w biogazowni biogaz będzie oczyszczany z zanieczyszczeń: dwutlenku węgla oraz związków siarki i azotu. W ten sposób powstanie biometan, który po skropleniu może stać się paliwem silnikowym – bioLNG. Biogaz produkowany w biometanowni będzie następnie doczyszczany i skraplany poprzez schłodzenie do temperatury poniżej 162 st. C. Następnie przy pomocy cystern kriogenicznych paliwo będzie dostarczane do odbiorców.

Inwestycja jest realizowana przez spółkę Orlen Południe. Spółka nabyła w 2021 roku rozpoczęty projekt budowy biogazowni rolniczej o mocy do 1 MWe i zdecydowała o rozbudowie instalacji w kierunku nowoczesnej biometanowni o mocy ok. 4,6 MWe brutto.

W sumie Orlen Południe nabyła także trzy inne działające biogazownie – w Konopnicy (łódzkie), a także w miejscowościach Wojny-Wawrzyńce (podlaskie) oraz Buczek (kujawsko-pomorskie). Także one mają być przekształcone w biometanownie. 

Jak podał Orlen, w Europie każdego roku powstaje lub jest przekształcanych około 50-100 biometanowni. Największe funkcjonują w Niemczech, Szwecji oraz we Włoszech. W tradycyjnych biogazowniach rolniczych produkowany jest biogaz o zawartości ok. 55 proc. metanu. Po oczyszczeniu w specjalnych modułach, powstaje z niego biometan o zwartość ok. 98% metanu, co odpowiada parametrom gazu ziemnemu.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony