Partner serwisu

Za mało punktów ładowania ciężarówek EV. Jest apel do KE

Magdalena Romanowska 09.05.2021

Za mało punktów ładowania ciężarówek EV. Jest apel do KE
fot. VolvoTruck
Kilka stowarzyszeń, w tym Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA) oraz organizacja Transport i Środowiska (Transport & Environment), wystosowało do Komisji Europejskiej apel w sprawie rozmieszczenia na terenie całej Unii Europejskiej dodatkowych punktów ładowania ciężarówek elektrycznych. Miałoby ich być 11 tys. do 2030 r. Sygnatariusze apelu chcą również, aby do 2030 r. liczba punktów ładowania zwiększyć się do 42 tys. oraz by powstały stanowiska tankowania wodoru.
W wspólnym piśmie jego autorzy zwracają uwagę, że obecnie istnieje bardzo znikoma liczba działających stacji ładowania dedykowanych dla ciężarówek. Założony cel jest zatem ambitny, ale konieczny do osiągnięcia założeń europejskiego Zielonego Ładu.

Poza koniecznością stworzenia infrastruktury dla ciężarówek EV, sygnatariusze pisma zwracają uwagę na konieczność wybrania lokalizacji, a potem wybudowania około 300 stacji tankowania wodoru przeznaczonych dla pojazdów ciężarowych. Powinny one zostać uruchomionych nie później niż w 2025 r. Natomiast do roku 2030 ta liczba powinna wzrosnąć do około 1000.

W swoim piśmie ACEA i T&E „wzywają Komisję Europejską do dostosowania założeń AFID do wymagań bezemisyjnych ciężarówek i autobusów, z wiążącymi celami dla infrastruktury we wszystkich państwach członkowskich UE. Tak, aby zapewnić płynność w zakresie transportu transgranicznego". AFID to spodziewany w tym roku dokument unijny dotyczący infrastruktury paliw alternatywnych. 

Jak cytamy w piśmie do Komisji Europejskiej, ciężarówki napędzane energią elektryczną i wodorem wymagają specjalnej infrastruktury do ładowania i uzupełniania paliwa ze względu na duże zapotrzebowanie na moc i energię, a także wymagania dotyczące miejsca parkingowego i dostępu. Komisja Europejska musi uwzględnić te szczególne potrzeby w zakładanych przez AFID celach, zapewniając możliwość ładowania i uzupełniania paliwa w zajezdniach ciężarówek, w węzłach logistycznych (podczas załadunku i rozładunku), w miejscach publicznych na obszarach miejskich i wzdłuż autostrad.

Długodystansowe elektryczne samochody dostawcze, podróżujące po całej Europie, nie zawsze mają możliwość powrotu do zajezdni gdzie czeka na nich punkt ładowania. Dlatego zdaniem przedstawicieli branży tak ważne jest aby wyznaczyć ambitne cele w zakresie rozmieszczenia publicznych stacji ładowania o niższej mocy (100 kW) na parkingach dla ciężarówek wzdłuż autostrad.

Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA) to zrzeszenie branżowe z siedzibą w Brukseli zrzeszające 15 głównych producentów samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych i autobusów w UE. Członkami ACEA produkującymi samochody dostawcze są DAF Trucks, Daimler Trucks, Ford Trucks, IVECO, MAN Truck & Bus, Scania i Volvo Group.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony