Partner serwisu

Zachodnie obejście Szczecina – najpierw sam projekt?

Elżbieta Pałys 29.11.2021

Zachodnie obejście Szczecina – najpierw sam projekt?
fot. Gogole Maps
Nie jest wykluczone, że w najbliższym czasie ruszy przetarg na sam projekt zachodniego drogowego obejścia Szczecina w ciągu S6. O takiej możliwości poinformował wojewoda Zbigniew Bogucki.
Wojewoda zachodniopomorski uczestniczył w spotkaniu poświęconym strategicznej inwestycji dla tego regionu, zorganizowanym przez marszałka województwa. Władze samorządowe Zachodniego Pomorza już nie pierwszy raz zainicjowały rozmowy na temat planowanej trasy, która ma usprawnić tranzyt i transport lokalny na wysokości Szczecina także odciążyć miasto od ciężkiego transportu związanego m.in. z zakładami chemicznymi w Policach.

Samorządowcy oczekują informacji o przygotowaniach do realizacji tej inwestycji i terminie ogłoszenia przetargu – według zapowiedzi szefa resortu infrastruktury, a także premiera postępowanie miało ruszyć w połowie tego roku.

Wojewoda Zbigniew Bogucki przypomniał, że w tym roku zachodnie drogowe obejście Szczecina zostało wpisane na do Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych. – Ocena wszystkich inwestycji wpisanych do tego programu musi potrwać co najmniej do połowy przyszłego roku – poinformował wojewoda. Jest jednak pomysł, by przyśpieszyć działanie w sprawę fragmentu S6. Olega in na ogłoszeniu w pierwszej kolejności przetargu tylko na projekt, w miejsce planowanego wcześniej zaprojektuj i wybuduj.

– Jest to możliwość alternatywna, na którą wskazywał minister Andrzej Adamczyk – powiedział cytowany w komunikacie Zbigniew Bogucki. – Dokumenty przygotowane przez GDDKiA zostały przekazane do Ministerstwa Infrastruktury. Jeśli będzie zgoda na taki ekstraordynaryjny wariant, pewien wyjątek dla ZDOS w kontekście Krajowego Programu Budowy Dróg, to GDDKiA po uzyskaniu zgody w ciągu dwóch, trzech tygodni może ogłosić przetarg – poinformował.

Koszty przygotowania projektu oraz wykupu nieruchomości pod budowę obwodnicy, według informacji przekazanych przez wojewodę, szacowane są na 411 mln zł. Gdyby zdecydowano się wariant najpierw przetarg na projekt, potem na roboty budowlane, wcześniej zabezpieczone byłyby nieruchomości pod przyszłą budowę, co ma szczególne znaczenie w terenach podmiejskich, na których szybko zachodzi urbanizacja – argumentował wojewoda. Byłoby to jednocześnie zabezpieczenie kontynuacji inwestycji w przyszłości.

Na całą inwestycję potrzeba ok 6 mld zł.

W ramach Zachodniego Drogowego Obejścia Szczecina powstać ma ponad 52 km drogi ekspresowej S6 od węzła Goleniów Północ do autostrady A6 w Kołbaskowie. Częścią inwestycji ma być m.in. 5-kilometrowy tunel Police – Święta.

– Myślę, że mało jest takich przedsięwzięć, idei na Pomorzu Zachodnich jak Zachodnia obwodnica Szczecina, które są popierane przez wszystkich, ponad podziałami politycznymi – powiedział marszałek Olgierd Geblewicz. – Zapowiadanego przetargu nie ma, to nas martwi. Ale chcemy wierzyć w to, że prace idą w dobrym kierunku. Jako samorządowcy mówimy jednym głosem. Będziemy realizować swoje zadania związane z zachodnią obwodnicą Szczecina, czyli przede wszystkim budować drogi dojazdowe – zadeklarował.PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony