Partner serwisu

Zachodniopomorskie. Infrastruktura energetyczna to wyzwania także dla Policji

Redakcja 03.04.2022

arrow
arrow
Zachodniopomorskie. Infrastruktura energetyczna to wyzwania także dla Policji
fot. KWP w Szczecinie
Zachodniopomorskie. Infrastruktura energetyczna to wyzwania także dla Policji
Zachodniopomorskie. Infrastruktura energetyczna to wyzwania także dla Policji
Na terenie woj. zachodniopomorskiego znajdują się kluczowe elementy infrastruktury związanej z zapewnieniem surowców energetycznych dla polskiej gospodarki, w tym Terminal LNG w Świnoujściu czy Baltic Pipe. Bezpieczeństwo publiczne zazębia się tu z bezpieczeństwem energetycznym. Do wyzwań w tym zakresie przygotowana jest Policja z regionu, która od lat współpracuje z operatorem gazociągów.
Strategiczne oraz bieżące wyzwania sytuacji gospodarczej i geopolitycznej determinują zacieśnienie współpracy jednostek sektora finansów publicznych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne oraz podmiotów gospodarczych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Jak wskazuje dr Marek Jaszta – zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie – zachodniopomorska Policja wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom od wielu lat współpracuje z Gaz System S.A w zakresie koordynacji działań w obszarach bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej, wymiany wiedzy i doświadczenia oraz organizacji wspólnych konferencji i ćwiczeń.

Te działania są szczególnie istotne, jeśli weźmiemy pod uwagę, że na terenie Pomorza Zachodniego znajdują się elementy krytycznej infrastruktury węzłowej, gwarantującej bezpieczeństwo, dywersyfikację i niezależność surowcową polskiej gospodarki. Dwa najistotniejsze elementy tej infrastruktury to Terminal LNG w Świnoujściu imienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz gazociąg Baltic Pipe i jego połączenie z krajowym systemem przesyłowym.

W marcu 2022 roku, dzięki wsparciu Operatora Gazociągów Przemysłowych Gaz – System policjanci Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Szczecinie po raz kolejny zostali wyposażeni w nowoczesny sprzęt. Jak podkreśla nadkom. Krzysztof Kosiński, dowódca Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Szczecinie przekazany sprzęt będzie wykorzystywany w działaniach bojowych a jego użyteczność przełoży się na bezpieczne i skuteczne wykonywanie ustawowych zadań Policji.

Współpraca pomiędzy Zarządem Spółki, a Komendantem Wojewódzkim Policji w Szczecinie, nie ogranicza się jedynie do jednostronnego wsparcia finansowego. Wpisuje się w nią również zaangażowanie zachodniopomorskiej Policji we wspólne przedsięwzięcia z dziedziny bezpieczeństwa Terminala i infrastruktury. Na przestrzeni ostatnich pięciu lat, policjanci zachodniopomorskiego garnizonu wzięli udział w wielu wspólnych szkoleniach i ćwiczeniach z dziedziny ochrony infrastruktury krytycznej. Celem działań było sprawdzenie i aktualizacja procedur współdziałania pomiędzy służbami, a pracownikami Spółki na wypadek wystąpienia zdarzenia kryzysowego w postaci naruszenia stref bezpieczeństwa infrastruktury gazowej.

Do tej pory zrealizowano zagadnienia związane między innymi z naruszeniem strefy zakazu lotów, oraz żeglugi w rejonie Terminala, ujawnienie urządzenia wybuchowego, czy wtargnięcie uzbrojonego napastnika i przetrzymywania zakładników. Jak podkreśla zachodniopomorska policja, obustronne zaangażowanie w sposób bezpośredni ma przełożenie na podniesienie poziomu bezpieczeństwa publicznego w regionie oraz bezpieczeństwa energetycznego w kraju.


PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony