Partnerzy serwisu:

Zachodniopomorskie. Kierowcy zyskali 40 km drogi ekspresowej

Elżbieta Pałys 27.04.2021

Zachodniopomorskie. Kierowcy zyskali 40 km drogi ekspresowej
fot. GDDKiA Szczecin
We wtorek oficjalnie zakończyły się wszystkie prace na dwóch odcinkach drogi ekspresowej S3 w woj. zachodniopomorskim. Chodzi o odcinki Brzozowo – Miękowo oraz Miękowo – Rzęśnica. Pierwszy został wybudowany jako nowy odcinek, drugi został dostosowany do parametrów drogi ekspresowej. Oba realizował Budimex.
– Dzisiaj oddajemy do użytkowania kierowcom aż 40 km nowej drogi ekspresowej w woj. zachodniopomorskim. Wielkimi krokami zbliżamy się do momentu, w którym droga S3 będzie ukończona na całym jej przebiegu. Już za trzy lata dotrzemy nią do samego Świnoujścia – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk cytowany w komunikacie.

Odcinek Brzozowo – Miękowo liczy 22,4 km. Na nowej trasie powstały węzły Babigoszcz, Przybiernów i Brzozowo, a także para MOP Przybiernów. Droga została poprowadzona w większości przez tereny leśne, stad w ramach inwestycji wybudowano także pięć przejść dla dużych zwierząt, w tym cztery górne.

Kierowcy korzystali już z fragmentów nowej jezdni, które były kolejno udostępniane na zasadach tymczasowej organizacji ruchu. Teraz ograniczenia znikają, a droga ma parametry ekspresówki z dozwoloną prędkością 120 kmh.

Nowa dwujezdniowa S3 połączyła zakończone w latach 2011-2012 obwodnice Miękowa oraz Troszyna, Parłówka i Ostromic. Kontrakt zawarty z Budimeksem miał wartość 360,5 mln zł. Został zrealizowany w terminie.

Odcinek Miękowo – Rzęśnica to trasa wybudowana w drugiej połowie lat 70. ubiegłego wieku, która teraz zyskała parametry współczesnej ekspresówki. W ramach kontraktu powstał m.in. węzeł drogowy w miejscowości Kliniska Wielkie, który zastąpił wcześniejsze skrzyżowanie z przejściem dla pieszych.

Przebudowany został również węzeł Rzęśnica z drogą wojewódzką nr 142. Z nowych węzłów kierowcy mogli korzystać już w ubiegłoroczne wakacje – chodziło o rozładowanie korków w okresie letnim – ale po ich zakończeniu wrócił ograniczenia. Teraz wszelkie prace są zakończone.

Zadanie zrealizował Budimex. – Duża część kluczowych prac przy tej budowie była realizowana w trudnych i nieprzewidywalnych warunkach pandemii. Wyzwaniem był lockdown, absencje pracowników i niezależne od nas przerwy w łańcuchach dostaw. Jednak dzięki niesamowitemu profesjonalizmowi wszystkich zaangażowanych w ten kontrakt udało nam się zakończyć budowę zgodnie z harmonogramem, za co serdecznie dziękuję całemu zespołowi i współpracownikom – komentuje Maciej Kańkowski, dyrektor kontraktu Budimex.

Kontrakt miał wartość 126,3 mln zł.

– Jako generalny wykonawca posiadamy ogromne doświadczenie w realizacji infrastruktury drogowej w Polsce. Cieszymy się, że właśnie oddajemy do użytku kolejne kilometry strategicznej dla ruchu lokalnego i krajowego drogi ekspresowej S3. Docelowo trasa ta będzie liczyć około 520 km i połączy Świnoujście z granicą z Czechami w miejscowości Lubawka – komentuje Artur Popko, wiceprezes Zarządu Budimex, dyrektor operacyjny.

– Kolejne drogowe i strategiczne połączenie dla całego kraju jest już w większości wybudowane. Ponad 80 proc. z docelowej długości drogi ekspresowej S3 jest już udostępnione dla kierowców. To ponad 400 km bezpiecznej drogi o najwyższych parametrach technicznych – powiedział Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

– W woj. zachodniopomorskim w przyszłym roku rozpocznie się budowa odcinków od Świnoujścia do Troszyna. Obecnie wykonawca prowadzi prace projektowe. Z kolei na południu kraju trwa budowa odcinków w woj. dolnośląskim, gdzie powstaną m.in. dwa nowoczesne tunele w ciągu S3 – dodał szef GDDKiA.


PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Budimex
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony