Partner serwisu

Zachodniopomorskie także z Doliną Wodorową

inf. pras oprac. JM 02.12.2022

Zachodniopomorskie także z Doliną Wodorową
fot. Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Na terenie Województwa Zachodniopomorskiego powstanie siódma już w kraju Dolina Wodorowa. Na razie zapowiedziało to Ministerstwo Klimatu i Środowiska w formie listu intencyjnego podpisanego z państwowymi spółkami.
Konkretów dotyczących inwestycji na razie brak. Jak czytamy w komunikacie, główne cele Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej to "nawiązanie współpracy i podjęcie działań zmierzających do budowy i rozwoju gospodarki wodorowej". W wydarzeniu wzięła udział m. in. minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Jak podkreśliła, powołanie Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej świadczy o wzroście zainteresowania produkcji wodoru w Polsce. Wyjaśniła także, że współpraca strony rządowej z przedstawicielami branży energetycznej, świata nauki i organizacji pozarządowych jest kluczowa dla rozwoju tego regionu.

– Zachodniopomorskie to region skazany na sukces w produkcji wodoru. Jednak powodzenie doliny zależy także od współpracy, a jej powołanie pozwoli na przygotowanie wielu projektów wodorowych. Jak patrzymy na transformację i projekty wodorowe nie obawiamy się wyzwań technologicznych i finansowych. Tu mówimy często o kadrach, dlatego apelujemy o dobrą współpracę z administracją, uczelniami, branżą naukową czy przemysłem – powiedziała.

– Mam przekonanie, że wszystkie nasze działania, zarówno te na poziomie regionalnym jak i centralnym, przyczynią się do globalnego wykorzystywania technologii wodorowych w wielu obszarach – dodała.

W trakcie konferencji głos zabrała także wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska, która zwróciła uwagę na cel tworzenia dolin wodorowych, którym jest integracja sektorów, znalezienie partnerów biznesowych i optymalizacja procesów i kosztów. – Doliny wodorowe pozwolą na stworzenie łańcucha wartości związanych z gospodarką wodorową, tj. produkcja, transport, magazynowanie i końcowe zastosowanie wodoru w różnych sektorach gospodarki. Nasz region posiada największe zainstalowane moce odnawialne w porównaniu z pozostałymi województwami, dlatego mamy szansę być liderem w tym zakresie – mówiła.

Z kolei Pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska podkreślił, że wodór jest jednym z paliw przyszłości i będzie napędzać polską gospodarkę. Chcemy zachować pozycję Polski w produkcji wodoru. Obecnie jesteśmy 3. w Europie i 5. na świecie producentem wodoru. Jego głównym wytwórcą w tym regionie jest Grupa Azoty i jej zakład w Policach. Zachodniopomorskie – Szczecin, Świnoujście, Police, to region niewątpliwie bogaty w możliwości rozwoju odnawialnych źródeł energii. Energia z morskiej energetyki wiatrowej ma ogromny potencjał do produkcji wodoru – podsumował.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
#Wodór w transporcie
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony