Partner serwisu

Zachodniopomorskie: Wałcz inwestuje z PPP

Leonard Dolecki 15.09.2015

Zachodniopomorskie: Wałcz inwestuje z PPP
fot. balkanbrid, sxc.hu
– Partnerstwo publiczno-prywatne pozwoli nam uniknąć znaczącego wzrostu zadłużenia oraz rozłożyć płatności na dłuższy czas – mówi portalowi „PulsBiznesu.pl”, Waldemar Lechnik, zastępca burmistrza Wałcza. Tamtejszy samorząd za cel obiera wybudowanie ulic i zdobycie doświadczenia w PPP.
W miejscowości Wałcz dzięki partnerstwu publiczno-prywatnemu przebudowane i wybudowane zostaną dwie lokalne drogi. Tegoroczny budżet inwestycyjny Wałcza wynosi 5 mln zł czyli 7% potrzebnych pieniędzy. Dodatkowo dochodzi 30 mln zł zadłużenia. Bez PPP inwestycje nie miały by szans na realizację. – Zastosowanie tej formuły pozwoli nam uniknąć znaczącego wzrostu zadłużenia i rozłożyć płatności na dłuższy czas – mówi Waldemar Lechnik. – Jednak gdybyśmy dysponowali wolnymi pieniędzmi, zapewne nie sięgalibyśmy po PPP – dodaje.

Do inwestycji, które mają zostać dzięki temu rozwiązaniu zrealizowane należą budowa drogi na os. Piastowskim oraz ul. Brackiej i rozbudowa ul. Sienkiewicza. – Współpraca jest planowana w modelu tzw. opłaty za dostępność. Oznacza to, że wynagrodzenie partnera prywatnego będą stałe płatności od podmiotu publicznego za realizację przedmiotu przedsięwzięcia – informuje Instytut Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. – Wynagrodzenia podzielone będzie na dwa strumienie płatności: za część inwestycyjną oraz bieżącą – dodaje.

Dla samorządów ważne jest to, że opłaty będą podzielone na wydatki za część inwestycyjną i bieżącą. Dzięki temu będą one mogły zaciągać zobowiązania w przyszłości. Samorząd w Wałczu chce nauczyć się PPP. Aby poznać jak taki system funkcjonuje przedsiębiorcy i władze Wałcza na początku września spotkały się na warsztatach organizowanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Władze Wałcza widzą duże szansę w rozwoju z pomocą partnerstwa publiczno-prywatnego. – Chcemy w PPP realizować inwestycje drogowe i być może mieszkaniowe. Nie wykluczam, że ta formuła może znaleźć zastosowanie przy remoncie dworca, który zapewne przejmiemy od PKP – mówi Waldemar Lechnik.

Cały artykuł

Zapraszamy na III Kongres Infrastruktury Polskiej, który odbędzie się 8 października 2015 roku w Łodzi. W tym roku wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi rola funduszy prywatnych w budownictwie infrastrukturalnym oraz kwestia relacji między członkami procesu inwestycyjnego.

Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.

   
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony