Partner serwisu

Zakończył się drugi etap prac na obwodnicy Poznania w ciągu A2

inf. pras. 18.06.2019

Zakończył się drugi etap prac na obwodnicy Poznania w ciągu A2
fot. AWSA
Po trzech miesiącach rozbudowy autostradowej obwodnicy Poznania, dobiega końca drugi etap prac, co w praktyce oznacza wprowadzenie nowej tymczasowej organizacji ruchu. Nastąpi to już 21/22 czerwca (prace przygotowawcze będą trwały od 20 czerwca). Kierowcy muszą uważnie obserwować oznakowanie – dwa pasy w każdym kierunku będą dostępne na jezdni północnej, czyli w kierunku Świecka.
Ponad 200 osób pracuje nad tym, by już pod koniec roku kierowcy otrzymali do dyspozycji trzypasmową obwodnicę Poznania, zarówno w kierunku Warszawy, jak i Świecka.

– Przez trzy miesiące trwania rozbudowy pomiędzy węzłami Poznań Komorniki – Poznań Luboń, wybudowaliśmy trzeci pas na jezdni południowej w kierunku Warszawy, ułożyliśmy nawierzchnię do istniejącego poziomu oraz zamontowaliśmy bariery ochronne na 6-kilometrowym odcinku. Trzeci pas powstał także na przeciwnej stronie jezdni (czyli w kierunku Świecka). Na nim ułożyliśmy już docelową konstrukcję jezdni w całym jej przekroju. Poszerzyliśmy również łącznicę na węźle Poznań Luboń i przygotowaliśmy fundamenty pod wkopanie tablic zmiennej treści, które będą na bieżąco informowały kierowców o zdarzeniach i warunkach drogowych – wylicza Marcin Szczepański, Strabag Polska Sp. z o.o. – To dokładnie tyle, ile zaplanowaliśmy w harmonogramie – dodaje.

Do tej pory ułożono 35 tys. ton mieszanki mineralno-asfaltowej, co można porównać do składu 18 pociągów z 34 wagonami każdy, a pojazdy budowy (m.in. walce i wywrotki) pokonały w sumie setki tysięcy kilometrów.

Oczami inwestora – co w harmonogramie

Od 21/22 czerwca zostanie zamknięta jezdnia południowa, czyli ta w kierunku Warszawy. Cztery pasy ruchu (po dwa w każdym kierunku) zostaną przerzucone na jezdnię północną (kierunek Świecko). Na zamkniętej jezdni zostanie położona warstwa ścieralna i wiążąca na wszystkich trzech, już wybudowanych pasach oraz zostaną zamontowane bariery ochronne i elementy ekranów akustycznych.

– Bardzo cieszy nas postęp realizowanych prac. Zdajemy sobie sprawę w jak trudnych warunkach pogodowych przyszło je wykonywać. Ulewne deszcze w maju i afrykańskie upały w czerwcu nie spowodowały jednak opóźnień w bardzo napiętym harmonogramie. Utrzymując obecne tempo, trzy pasy ruchu w obu kierunkach na odcinku 16 km oddamy jeszcze w tym roku. Współpracujemy z solidnym wykonawcą a nasza inwestycja bardzo odbiega od innych realizowanych obecnie. Obserwujemy to, co dzieje się w branży. Zrywanie kontraktów czy schodzenie pracowników z placu budowy jest ostatnio niestety dość częstym zjawiskiem. – mówi Zofia Kwiatkowska, rzeczniczka AWSA.

Oczami kierowcy – co w praktyce

Tworząc plan tymczasowej organizacji ruchu podczas rozbudowy obwodnicy, zachowano dwupasmowość przejazdu w obu kierunkach. Trzy miesiące prac pokazały, że zaproponowane rozwiązanie doskonale sprawdza się w praktyce.

– Z przeprowadzonej przez nas sondy wynika, że większość kierowców myśli o przyszłych korzyściach, czyli trzech pasach na obwodnicy, przez co akceptują utrudnienia wynikające z toczących się prac. Oznakowanie i tymczasowa organizacja ruchu są dla kierujących zrozumiałe, choć zgodnie podkreślają, że wymaga to większego skupienia za kółkiem – mówi Zofia Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa AWSA. – Wypoczęty kierowca ma szybszy refleks, dlatego tym, którzy wybierają się w dłuższą trasę, przypominamy o robieniu sobie przerw na licznych parkingach przyautostradowych – dodaje.

A do zrobienia sobie przerwy w podróży zachęca akcja AWSA i McDonald’s. Od 12 czerwca do 4 lipca wszyscy kierowcy wjeżdżający na obwodnicę Poznania ze wschodu i zachodu mogą skorzystać z zaproszenia na darmową kawę. Zatrzymując się na bramkach w Gołuskach i Nagradowicach, otrzymują specjalny voucher, który następnie można wymienić na kawę McCafe w restauracjach biorących udział w promocji (maksymalnie do godziny 23.59 następnego dnia od momentu jego otrzymania).

– Wspólnie z McDonald’s zapraszamy kierowców na pyszną, aromatyczną a co najważniejsze darmową kawę. To świetna okazja do przerwy w podróży oraz ukłon w stronę tych, którzy nieco dłużej niż zwykle jadą obwodnicą Poznania z uwagi na rozbudowę, tymczasową organizację ruchu i ograniczenie prędkości do 70km/h – mówi Zofia Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa AWSA.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony