Partnerzy serwisu:

Zakończył się ważny projekt dotyczący poprawy żeglowności na Odrze

Leonard Dolecki 04.12.2019

Zakończył się ważny projekt dotyczący poprawy żeglowności na Odrze
fot. MGMiŻŚ
W ostatnich dniach listopada br. w Szczecinie odbyło się seminarium podsumowujące projekt badawczy w zakresie poprawy żeglowności rzeki Odry. Przedsięwzięcie dotyczyło skanalizowanego odcinka Odrzańskiej Drogi Wodnej od Koźla do Brzegu Dolnego.
Projekt ruszył w marcu 2018 roku. Zrealizowała go Politechnika Wrocławska na zamówienie podmiotów postrzegających modernizację Odrzańskiej Drogi Wodnej, jako szansę dla swojego rozwoju czyli, Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, Grupy Azoty: Zakłady Chemiczne „Police” i Zakładów Azotowych Kędzierzyn oraz Polskiej Żeglugi Morskiej.

Głos ekspertów

Efektem prac są m.in. koncepcje techniczne modernizacji istniejących na fragmencie od Koźla do Brzegu dolnego 24 stopni wodnych oraz dostosowania szlaku żeglownego pomiędzy tym stopniami do klasy żeglowności Va. Niektóre z tych koncepcji zaprezentowane zostały w trakcie seminarium.

– W tej chwili na niektórych odcinkach będzie trzeba podnieść wały, na niektórych odcinkach będzie trzeba wykonać roboty czerpalne, trzeba będzie przebudować część śluz, dlatego że klasa wyższa wymaga większej głębokości. Trzeba wyprofilować tor, bo klasa wymaga odpowiednich łuków – powiedział podczas wydarzenia „Radiu Szczecin” Jacek Cichocki z Zarządu Morskich Portów Szczecin Świnoujście (ZMPSiŚ).

Program seminarium przewidywał również omówienie wybranych zagadnień badawczych Projektu, zestawienie prac niezbędnych dla modernizacji Odry skanalizowanej do klasy żeglowności Va, a także prześwitów pod mostami na Odrze skanalizowanej po jej modernizacji.

Ponadto, przedstawiony został cel i zakres opracowywanej obecnie Wstępnej Koncepcji Przestrzenno-Technicznej dla Odry swobodnie płynącej, kolejnego zadania realizowanego przez utworzone w strukturach ZMPSiŚ Biuro ds. Odrzańskiej Drogi Wodnej.

Znacznie projektu

Poprzez włączenie wyników badań do Programu rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej, projekt ma przyczynić się do zwiększenia przewozów ładunków, a w konsekwencji do rozwoju zarówno portów położonych wzdłuż Odry i w jej estuarium, jak i podmiotów gospodarczych usytuowanych w korytarzu odrzańskim.

W wydarzeniu brali udział również przedstawiciele strony rządowej. To ważny element, szczególnie w świetle wcześniejszych zapewnień ze strony Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (MGMiŻŚ), że powrót żeglugi na Odrę jest traktowany priorytetowo.

– Dokument jest potrzebny, aby rząd zdecydował, jakie inwestycje zostaną przeprowadzone na Odrze, aby można było po niej regularnie pływać – mówiła „Radiu Szczecin” Monika Niemiec-Butryn z MGMiŻŚ. – Jako ministerstwo skupiamy się na stworzeniu programu rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej, bo on jest istotny do tego, żeby rząd potem podjął decyzję, kiedy i w jakiej klasie faktycznie zostanie wykonana modernizacja Odrzańskiej Drogi Wodnej – dodawała.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony