Partner serwisu

Zbadają jakość powietrza przy tunelu na Ursynowie Jest umowa

ep. 07.09.2021

Zbadają jakość powietrza przy tunelu na Ursynowie Jest umowa
fot. GDDKiA
Konsorcjum w składzie: Lemitor Ochrona Środowiska, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Instytutu Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej zbada jakoś powietrza w pobliżu tunelu na Ursynowie. Jest już umowa.
Chodzi m.in. o sprawdzenie w jaki sposób na jakość powietrza będą wpływały spaliny generowane przez ruch samochodowy w tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy w ciągu S2. Tunel szykowany jest do otwarcia – trwają jeszcze testy i odbiory.

Sprawdzą powietrze

Umowa z konsorcjum z GDDKiA jest warta ok. 3,8 mln zł i ma być zrealizowana w ciągu ok. 20 miesięcy od daty jej zawarcia. Zakończenie wszystkich prac związanych z dostarczenia wyników badań pomiarów powietrza wraz z analizą porealizacyjną przewidywane jest na II kwartał 2023 r. Wyniki wstępne spodziewane są po upływie 4 miesięcy od oddania tunelu do użytkowania.

Podstawą zleconych badań jest postanowienie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie z 20 października 2017 r. – W trakcie realizacji wykonawca zbierze dane z rejonu wyrzutni spalin zlokalizowanych przy obu wylotach z tunelu oraz z okolic portali dotyczące stężenia/zawartości w powietrzu dwutlenku azotu, pyłu zawieszonego (PM2,5 oraz PM10) i benzenu. Badania będą prowadzone całodobowo przez 365 dni na wyrzutniach oraz przez minimum 70 dni pomiarowych w roku w rejonie portali – tłumaczy GDDKiA.

Wyniki badań mogą dadzą m.in. odpowiedź na pytanie czy potrzebne są dodatkowe filtry przy wyrzutniach spalin.

Otwarcie "jesienią"


Tunel na Ursynowie powstał w ramach realizacji Południowej Obwodnicy Warszawy w ciągu S2 pomiędzy węzłami Puławska i Lubelska. Trasa powstawała w trzech odcinkach realizacyjnych. Większość trasy jest już dostępna dla kierowców.

Od drugiej połowy grudnia 2020 r. kierowcy korzystają z ponad 15-kilometrowego odcinka pomiędzy węzłami Warszawa Wilanów i Lubelska wraz z nowym mostem na Wiśle. Udostępnione zostały też relacje ruchu na węźle Lubelska dla połączeń z autostradą A2 oraz drogami ekspresowymi S2 i S17. 

Kierowcy czekają jeszcze na odcinek ursynowski, tj. węzeł Puławska – węzeł Warszawa Wilanów – to 4,6 km trasy w tym tunel o długości ponad 2,3 km. Roboty w tym miejscu zostały już zakończone, ale trwają jeszcze procedury związane z dopuszczeniem obiektu do użytkowania. Tunel ma być otwarty – według dość ogoleni deklaracji inwestora – jesienią.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony