Partner serwisu

Zboże wypłynie z Ukrainy. Jest porozumienie

ep. 22.07.2022

Zboże wypłynie z Ukrainy. Jest porozumienie
fot. Pixabay
W Stambule podpisane zostało porozumienie, które ma odblokować transport zboża z Ukrainy. To kluczowa decyzja w obliczu groźby kryzysu żywnościowego, która pojawiła się po zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę.
O podpisaniu kluczowych dokumentów poinformował szef ONZ António Guterres. Jak przekazał, porozumienie dotyczy transportu zboża z portów w Odessie, Czarnomorsku i Jużnem.

Ukraina jest jednym z największych producentów zboża na świecie. Po wybuchu wojny Rosjanie zablokowali jednak możliwość transportu zboża z czarnomorskich portów, co spowodowało że miliony ton zboża, na które czekają m.in. kraje w Azji czy Afryce utknęły bez możliwości wywozu.

Sposoby na rozwiązanie tej kwestii były poszukiwane od dawna. W ostatnim czasie ruszy transport zboża z rzecznych portów na Dunaju. W międzyczasie za pośrednictwem Turcji oraz ONZ toczyły się rozmowy na temat odblokowania portów na Morzu Czarnym. Dziś udało się je sfinalizować.

Dwie kluczowe strony - Rosja i Ukraina - nie porozumiały się bezpośrednio ze sobą - każda z nich podpisała oddzielny dokument, w których pośrednikami były Turcja i ONZ. 
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony