Partnerzy serwisu:

Zbudują węzeł Niepołomice na A4. Trakcja PRKiI ma kontrakt

Elżbieta Pałys 28.09.2018

Zbudują węzeł Niepołomice na A4. Trakcja PRKiI ma kontrakt
fot. Premia, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/
Polsko-litewskie konsorcjum firm Trakcja PRKiI z Warszawy oraz Akcine Bendrove „Kauno Tilati” z Kowna może rozpoczynać prace związane z budową węzła Niepołomice na autostradzie A4. Kontrakt jest wart blisko 42 mln zł.
Węzeł, który ma istotne znaczeniem.in. dla rozwoju Niepołomic powstanie w ciągu autostrady A4 Kraków – Tarnów, na odcinku węzeł Kraków Wieliczka – węzeł Targowisko. Wraz z węzłem rozbudowana zostanie droga wojewódzka nr 964 wraz z infrastrukturą. Zmieniony zostanie także przebieg potoków Podłężanka i Zakrzowianka. Jest to związane z koniecznością zabezpieczenia nasypów drogowych zjazdu z autostrady A4.


fot. GDDKiA

Projektowany węzeł ma być częściowo bezkolizyjny, i będzie obsługiwać wszystkie relacje z A4. Na drodze wojewódzkiej DW-964 zbudowane będą dwa zespolone ronda jednopasowe.

Częścią inwestycji będzie także przebudowa i budowa infrastruktury i uzbrojenia kolidujących z inwestycją, w tym przebudowę sieci wodociągowej, sanitarnej, gazowej, teletechnicznej i elektroenergetycznej. Przebudowane zostanie odwodnienie, wybudowany będzie kanał technologiczny, powstanie nowe oświetlenie. Trzeba będzie wymienić wygrodzenia, bariery i ekrany akustyczne.

Inwestycja to wynik porozumienia pomiędzy GDDKiA i samorządami. Inwestorem zadania jest GDDKiA, ale projekt drogowy został opracowany na zlecenie gminy Niepołomice.

Gmina od lat zabiegała o realizację tej inwestycji, między innymi ze względu na znajdującą się w pobliżu autostrady Niepołomicką Strefę Inwestycyjną. Każdego dnia, jak podawano w komunikacie, do strefy dojeżdża 870 pojazdów ciężarowych i około 4300 samochodów osobowych.

Obecnie w strefie, na ok. 500 ha pracuje ok. 4,5 tys. osób. Strefa ma się jednak rozwinąć. Zgodnie z przewidywaniami, ma w niej znajdować zatrudnienie aż 8 tys. osób, z czym będzie się wiązał zwiększony ruch samochodowy. Nowy węzeł ma ograniczyć ruch tranzytowy z węzła Targowisko do strefy ekonomicznej przez Puszczę Niepołomicką, która jest objęta ochroną w ramach obszaru Natura 2000. Dzięki inwestycji ruch ominie także miejscowości położone przy drodze wojewódzkiej DW-964.

Wykonawca, z którym zawarto umowę został wybrany dopiero w drugim postępowaniu. Pierwszy przetarg został unieważniony z powodu przekroczenia budżetu. W drugim postepowaniu ograniczono zakres inwestycji i mimo ponownie przekroczonego kosztorysu, rozstrzygnięto postępowanie.


PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony