Partner serwisu

ZDW Katowice przetestuje ciche nawierzchnie we współpracy z Orlen Asfalt

Redakcja 17.11.2022

arrow
arrow
ZDW Katowice przetestuje ciche nawierzchnie we współpracy z Orlen Asfalt
fot. Pixabay
ZDW Katowice przetestuje ciche nawierzchnie we współpracy z Orlen Asfalt
ZDW Katowice przetestuje ciche nawierzchnie we współpracy z Orlen Asfalt
Czy i na ile można ograniczyć hałas komunikacyjny dzięki zastosowaniu cichych nawierzchni z asfaltem modyfikowanym – sprawdzą to wspólnie Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach oraz Orlen Asfalt. To projekt badawczy, który stawia sobie za cel zmniejszenie hałasu na styku opony i nawierzchni o połowę.
W ramach podpisanego porozumienia producent asfaltów zrealizuje badania laboratoryjne mieszanek mineralno-asfaltowych pod kątem ich właściwości przeciwhałasowych, a zarządca dróg wojewódzkich przeprowadzi testy na swojej sieci.

Orlen Asfalt prowadzi autorski program „Innowacyjne Drogi Samorządowe”, w ramach którego wspiera i nagradza proinnowacyjne postawy i wysoką świadomość oraz dbałość o zapewnienie najwyższej jakości na drogach samorządowych. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach jest jednym z zarządców wyróżnionych tytułem Ambasadora programu. Teraz zarząd został partnerem Orlen Asfalt w projekcie związanym z badaniem właściwości przeciwhałasowych nawierzchni drogowych z asfaltami wysokomodyfikowanymi. Badania i testy pozwolą wskazać odpowiednie mieszanki asfaltowe oraz ich umiejscowienie w układach warstw drogi, które umożliwią największe tłumienie hałasu komunikacyjnego przez nawierzchnię.

– Orlen Asfalt jest firmą odpowiedzialną. Nasze credo: „Napędzamy Przyszłość. Odpowiedzialnie” realizujemy przez konkretne projekty, jak na przykład wspólne badania z Zarządem Dróg Wojewódzkich Katowice. Dla Orlen Asfalt niezwykle ważne jest, aby poszukiwać i rozwijać nowe technologie asfaltowe mówi Paweł Karlik, członek Zarządu Orlen Asfalt. – Rozwiązania nad którymi pracujemy, mają służyć nam wszystkim. W tym konkretnym przypadku mówimy o zmniejszaniu hałaśliwości drogi. Zagadnienie to jest ważne nie tylko dla każdej społeczności, ale również dla zarządców dróg. Wdrażanie takich rozwiązań to chociażby możliwość uniknięcia budowania ekranów akustycznych w miejscowościach położonych przy ruchliwych drogach – dodaje.

– W latach 2013-2022 na zarządzanej przez nas sieci drogowej wybudowano, przebudowano i wyremontowano ponad 140 km dróg z wykorzystaniem innowacyjnych asfaltów wysokomodyfikowanych HiMA. Podpisaniem porozumienia inicjujemy kolejny wspólny projekt, którego celem tym razem jest rozwiązanie problemu nadmiernego hałasu komunikacyjnego spowodowanego przez ruch pojazdów po naszych drogach – mówi Zbigniew Tabor, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach. Zauważa, że katowicki ZDW prowadzi już badania hałaśliwości różnych rodzajów nawierzchni asfaltowych oraz wpływu ich parametrów na ochronę środowiska. –Jest to dla nas ważny aspekt w kontekście Wojewódzkiego Programu Ochrony Środowiska przed Hałasem z 16 listopada 2015 roku – dodaje wyrażając przekonanie, że zaangażowanie w projekt badawczy Orlen Asfalt pomoże jeszcze efektywniej zarządzać siecią dróg na terenie województwa śląskiego.

Współpraca między Orlen Asfalt z ZDW Katowice w dziedzinie rozwoju innowacyjnych technologii budowy dróg trwa od 2010 roku, kiedy wystartował program badawczy, którego celem było opracowanie oraz zastosowanie nowego typu asfaltów – asfaltów wysokomodyfikowanych polimerami. Trzy lata później w miejscowości Kalety wykonano pierwszy w Polsce, a piąty w Europie odcinek doświadczalny z asfaltem wysokomodyfikowanym HiMA, wyprodukowanym przez Orlen Asfalt. Z kolei w 2015 roku w Wiśle powstał pierwszy na świecie odcinek drogi, w konstrukcji której asfalt wysokomodyfikowany od Orlen Asfalt zastosowany został we wszystkich warstwach.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony